Indonezijski je predsjednik Joko Widodo, nakon pobune udruga za ljudska prava, odgodio glasovanje koje bi moglo kriminalizirati izvanbračni seks. Glasovanje o novom kaznenom zakonu, s kojim se indonezijska vlada složila prošloga tjedna, trebalo se održati sutra.
Novi kazneni zakon, koji je ponovno uveden 2015. kao zamjena za zakon iz doba nizozemskog kolonijalizma, trebao je u svojim novim odredbama zabraniti istospolne odnose i deklarirati ih kao kazneno djelo vrijeđanja predsjednika, piše CNN.
"Postoje neki sadržaji za koje je potrebna dubinska studija. Zbog toga sam naredio ministru zakona i ljudskih prava da iznese moje stajalište Parlamentu. Također sam mu naložio da ponovno skupi povratne informacije od javnosti kao doprinos boljem kaznenom zakonu", izjavio je Widodo u televizijskom obraćanju u petak.
Salve kritika
Vijesti o izglasavanju zakona izazvale su salve međunarodnih kritika, a Human Rights Watch opisao je nacrt zakona kao "katastrofalan ne samo za žene te vjerske i rodne manjine, već i za sve Indonezijce". Grupe za zaštitu ljudskih prava navele su da će zakon diskriminirati pripadnike LGBT zajednice, dok bi članci poput kriminalizacije vrijeđanja predsjednika mogli ograničiti slobodu govora. Brojni aktivisti smatraju kako se iza donošenja ovog zakona kriju religijski konzervativci koji nastoje utjecati na indonezijsku politiku.
"Ako taj zakon prođe, to će biti potvrda da je Indonezija postala islamska država. Nepisani dio svega ovoga je da se temelji na strogom šerijatskom zakonu samo bez bičevanja", rekao je prošloga tjedna Andreas Harsonso, viši istraživač pri indonezijskom uredu Human Rights Watcha.
Kazne za bizarna 'nedjela'
Australska je vlada izdala putnu brošuru sa savjetima kojima je posebno ukazala na revidirani zakon i stroge kazne. Između ostalog, šest mjeseci zatvora mogu dobiti nevjenčani parovi koji su prijavljeni policiji zbog zajedničkog života. Uz to, "opscena djela" se kažnjavaju istom kaznom, dok bi se za pomaganje pri pobačaju moglo dobiti i pet godina zatvora.
Sporni zakon bi trebao stupiti na snagu dvije godine nakon izglasavanja.