Moderni LCD televizori puno su lakši od starih, s katodnim cijevima, ali su i puno nestabilniji, zbog velike širine i dosta male dubine. Ta je činjenica uzrok sve većeg broja ozlijeđene male djece.
Iako će pad flat screen televizora prouzročiti manje štete od starog TV-a, problem je u tome da su šanse da flat screen padne, posebno ako ga samo dijete povuče, znatno veće.
Upozorenje o sve većem riziku za malu djecu dolazi od znanstvenika sa Sveučilišta u Torontu i bolnice St Michael u Kanadi. Pregledali su 29 znanstvenih radova iz sedam zemalja analizirajući dječje ozlijede glave i vrata prouzrokovane televizorima.
"Frekventnost takvih ozlijeda povećala se u zadnjem desetljeću, kako takvi televizori postaju istodobno sve veći i cjenovno sve prihvatljiviji u puno zemalja".
"U brojnim slučajevima televizor se nalazi na vrhu ormarića ili nekog drugog komada namještaja koji uopće nije dizajniran s namjenom da se na njemu nalazi TV. Mala se djeca pokušavaju popeti na namještaj kako bi došla do televizora ili nekog predmeta pored njega. Starija se djeca ponekad sudare s televizorom ili komadom namještaja na kojemu se nalazi, zbog čega TV uređaj padne", stoji između ostalog u upozorenju.
Znanstvenici kažu da su ozlijede "izrazito predvidljive i sprječive", jer mnogi flat screen televizori uopće nisu pravilno pričvršćeni na zid ili na stabilnu bazu.
Voditelj istraživanja dr. Michael Cusimano kaže da su djeca između jedne i tri godine najčešće žrtve takvih ozlijeda te da je vjerojatnije da će biti ozbiljnije ozlijeđena nego starija djeca.
Kako su mala djeca obično niža od televizora, njihove glave su najčešće prvo mjesto kontakta kad TV padne. Istraživanje je pokazalo da je 84 % tih ozlijeda nastalo u vlastitom domu, a u tri četvrtine slučajeva odrasli nisu bili prisutni u prostoriji.
"Roditelji imaju sve više i više posla i nemaju puno vremena nadgledati djecu, pa i ne izneneđuje da ima sve više takvih ozlijeda", objašnjava dr Cusimano.
Istraživanje je pokazalo i da su djeca između dvije i pet godina starosti jako izložena TV-u, jer da potroše preko 32 sata tjedno ispred malih ekrana. Dr Cusimano je sastavio popis koji bi trebao pomoći štititi djecu.
Njegove sigurnosne preporuke uključuju obrazovanje djece, roditelja, učitelja i zdravstvenih djelatnika o opasnostima padajućih televizora, izbjegavanje ostavljanja igračaka ili daljinskih na ili pored televizora, zatim natjerati proizvođače da stavljaju upute kako najsigurnije pričvrstiti TV na zid ili postolje, te reguacije o tome kakav se namještaj može koristiti da bi se na njega stavio televizor.
Daily Mail/Danas.hr