Vidi se to i po razvoju događaja oko grada Sirta, rodnog grada bivšeg diktatora Gadafija, koji je potpuno pod kontrolom IS-u odanih postrojbi. Libijska vlada pozvala je Arapsku ligu u pomoć jer joj je nametnut međunarodni embargo na uvoz oružja. Situacija je teška, teritorij je već duže vrijeme rascijepljen i pod kontrolom cijelog niza oružanih skupina.
Pomoć Arpske lige
Arapska liga (22 arapske zemlje) najavila je da će o mogućnosti vojnog uključenja dijela njezinih članica raspravljati danas, no pitanje je hoće li doći do dogovora. Mnoge arapske zemalje zapravo sa simpatijom promatra islamiste, nerijetko im pružajući logističku i financijsku pomoć.
Za razliku od službene libijske vlade, IS nema prevelikih problema s dobavom naoružanja i popunjavanjem redova, piše Večernji list.
Egipat je sljedeći
U Egiptu pak vlada oprez zbog muslimanskog radikalizma nakon svrgavanja Mursija i njegove Muslimanske braće. Egipat je moguća sljedeća meta na što upućuje i nedavno smaknuće Tomislava Salopeka, kao i IS-ovo smaknuće 21 egipatskog ribara, koptskih kršćana.
Egipatski predsjednik Abdul Fatah al-Sisi upravo je zbog toga uveo novi strogi zakon protiv terorizma kojim vojska i policija dobivaju široke ovlasti. Uvode se posebni prijeki sudovi i cenzura medija a svakome kome se dokaže povezanost s militantnim skupinama prijeti zatvorska kazna od deset godina.
Financiranje terorista bit će kažnjivo doživotnim zatvorom, a poticanje na terorizam putem internetskih stranica kažnjavat će se zatvorskom kaznom od pet do sedam godina.