'NEMATE BOMBU? NEMA PROBLEMA': /

Teroristi imaju nove, jezive metode za prolijevanje krvi i za njih im uopće ne treba mreža pomagača

Image
Foto: AFP, Sky News

Nekih pola sata prije nego što su ga ubile katalonske snage sigurnosti, glavni osumnjičenik za napade u Barceloni Jounes Aboujakub potražio je pomoć.

25.8.2017.
7:29
AFP, Sky News
VOYO logo

Došao je do jedne kuće u Subiratesu, malom selu 50 km od Barcelone i tiho zazviždao. Vlasnik kuće je čuo zvižduk, pogledao kroz prozor i vidio mladića. Aboujakub je očito u toj kući očekivao druge stanare, jednu marokansku obitelj koja je ondje donedavno živjela, piše DW.

Novom vlasniku je mladić bio sumnjiv te je obavijestio susjeda koji je nazvao policiju. Vrlo brzo se pojavilo više policijskih vozila. Uslijedila je potjera za osumnjičenikom tijekom koje je ubijen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica da je mladi terorist očito htio zatražiti pomoć svojih poznanika koji ne pripadaju džihadističkoj sceni govori u prilog tezi da 12 članova terorističke skupine nije imalo neke uže veze s drugim džihadistima u Barceloni. No još uvijek nije jasno gdje se Aboujakub skrivao četiri dana nakon napada. Kako kod sebe nije imao novca, policija pretpostavlja da je vjerojatno imao pomagače.

Lokalni kontakti

Do sada se pretpostavljalo da je teroristička skupina uglavnom djelovala lokalno. Mladići su se radikalizirali zahvaljujući Abdelbakiju Es-Sataju, imamu iz malog gradića Ripollsa u kojemu je većina njih živjela. Es-Sataj je vjerojatno poginuo u eksploziji u Alcanaru, gdje su napadači prije atentata u Barceloni pokušali napraviti bombu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: afp

Članovi obitelji osumnjičenika i rodbina koja živi u Ripollsu bili su šokirani napadom. Nekima od njih imam je već i ranije bio sumnjiv, ali nitko ga nikada nije prijavio.

"Nikada ne bih očekivao da će osumnjičenici otići tako daleko", izjavio je jedan svjedok iz okruženja počinitelja.

"Ovdje si nitko nije mogao zamisliti da bi mladi muškarci mogli tako nešto učiniti."

Radikalizacija u zatvoru

Mnogo toga govori u prilog tezi da je jedina veza počinitelja sa džihadističkom scenom bio imam Abdelbaki Es-Sataj. "On u svojim propovijedima nije širio radikalne poruke", izjavio je jedan policajac za list El Pais i dodao da imam gotovo nikada nije koristio internet. "On se vratio starom stilu Al-Kaide. Osobno je razgovarao s mladićima i nalazio se s njima u automobilima ili zatvorenim prostorima", izvijestio je drugi policajac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imam se očito radikalizirao u španjolskom zatvoru. To je bila tipična 'karijera' od malog kriminalca do radikalnog islamista. Nakon služenja četverogodišnje kazne zbog trgovine drogom, iz zatvora je 2014. izašao kao radikalni vjernik.

U siječnju 2016. je otputovao u belgijsko mjesto Vilvoorde, koje je poznato kao središte belgijskih džihadista. Ondje se prijavio za dužnost imama, uz objašnjenje da u Španjolskoj "više nema budućnosti". Belgijske vlasti su o tome informirale kolege u Barceloni, ali ondje nije bilo nikakvih prijava protiv Es-Sataja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Džihadistički kongresi u Španjolskoj

Image
Foto: afp

PLANIRALI SU RAZNIJETI KATEDRALU: Sudac poslao u zatvor dvojicu osumnjičenih za napad u Barceloni

Image
PLANIRALI SU RAZNIJETI KATEDRALU: /

Sudac poslao u zatvor dvojicu osumnjičenih za napad u Barceloni

Image
PLANIRALI SU RAZNIJETI KATEDRALU: /

Sudac poslao u zatvor dvojicu osumnjičenih za napad u Barceloni

Barcelona je jedan od europskih centara džihadista. Ondje je između 2012. i 2015. održano 26 islamističko-džihadističkih kongresa, piše u svojoj knjizi španjolski novinar Ignacio Cembrero. Najveći kongres održan je 2014. u gradu Reusu. Ondje se okupilo 3000 sudionika, uglavnom iz Španjolske, ali i iz arapskih zemalja, prije svega iz Egipta, Jordana i Maroka.

Zbog sve bolje kontrole interneta, teroristi i islamisti očito daju prednost osobnim kontaktima i pojedinačnim počiniteljima. To je i metoda propagandista IS-a. Oni potiču simpatizere na izvršavanje manjih atentata za koje nije potrebna veća mreža pomagača.

"Nemate bombu? Nema problema!", tako se svojoj publici putem videosnimaka obraćao Taha Subhi Falaha, odnosno Abu Mohamed Al-Adnani, bivši glasnogovornik IS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako ne raspolažete eksplozivom ili streljivom, onda napadnite pojedinog nevjernog Amerikanca, Francuza ili nekog drugog od njihovih saveznika. Razbijte mu glavu kamenom, ubijte ga nožem, pregazite ga vozilom ili ga gurnite negdje, ugušite ga ili otrujte."

Za takve napade ne treba mreža pomagača. A što je manje upućenih, to je teže otkriti potencijalne napadače prije nego što počine zločin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo