Antarktika je mjesecima odvojena od ostatka svijeta iako nije zabilježen ni jedan slučaj koronavirusa. Pa zašto istraživački timovi slijede izolacijske mjere za borbu protiv virusa, ako ga vjerojatno nema na kontinentu? "Slučaj Covida-19 ovdje bi mogao biti katastrofalan", rekao je za BBCPradeep Tomar, liječnik na istraživačkoj misiji u indijskoj bazi Bharati, na Antarktiku. "Zbog toga također poduzimamo mjere karantene. Imamo osjećaj kao da smo izolirani unutar izolacije. Prevencija je puno bolja od lijeka."
Ako bi došlo do epidemije u ovoj istraživačkoj bazi, to bi bilo pogubno. Nemoguće je otići nigdje drugdje, medicinske ustanove su ograničene, a vjerojatnost širenja na druge bila bi velika. I tako, unatoč tome što su na jedinom kontinentu bez ijednog slučaja koronavirusa, ekipa od 23 čovjeka u pogonu nalazi se od veljače u karanteni.
Svatko tko dođe na Antarktiku mora ići u obveznu karantenu na 14 dana. U slučaju da netko počne pokazivati Covid-19 simptome na Antarktici, mora odmah u izolaciju, kao i svi s kojima je imao kontakte.
Sklad među nacijama
Na Antarktici nalazi se 29 država s bazama, a prije nego što je uvedena karantena, u bazu Bharti redovito su dolazili u posjet iz susjednih ekspedicija. Državna zastava posjetitelja bi se podignula, a različiti timovi zajedno bi slavili važne državne dane. A ako bi jedna od baza trebala opremu, posudili bi je od svojih susjeda.
"Ova razina sklada između nacija ne postoji u stvarnom svijetu", kaže dr. Tomar. Međutim, nije vidio nikoga iz drugih objekata još od početka ožujka, kada su pauzirane zajedničke aktivnosti.
Stalna zabrinutost
Kad je dr. Tomar 15. studenog 2019. godine stigao u bazu Bharati kako bi proučavao psihološke učinke polarne ekspedicije na istraživače, svijet je bio približno isti kao i uvijek. Sada, kaže, postoji stalna zabrinutost, dodatno potaknuta nedostatkom podataka o koronavirusu - i stalna briga o njihovim obiteljima kod kuće.
Dr. Tomar i njegovi kolege imaju samo nejasnu predodžbu o tome što zapravo globalna pandemija i karantene povlače za sobom. Oslanja se na informacije koje mu svakodnevno prenose prijatelji i obitelj. Neke posljedice socijalnog distanciranja teško mu je uopće zamisliti. "Prijatelji su mi govorili da preživljavaju u situaciji poput naše, da su kod kuće izolirani", kaže on te dodaje da mu je nemoguće zamisliti da cijeli svijet izlazi s maskama na licima.
Uz karantenske mjere širom svijeta, putovanje u bazu i iz nje mogla bi postati otežana. A to bi moglo značiti da će znanstvenici morati ostati mjesecima duže nego što su očekivali u hladnoj i nepristupačnoj klimi.
Rizik od razvoja depresije
S obzirom da žive na tako neugodnom mjestu svjesni su kako se ljudi nose sa zatvaranjem. Svi rade od kuće za vrijeme boravka u bazi. Nema dućana, nema mogućnosti za ležernu šetnju, a vani prijeti opasnost od pada temperature i do -40 °C.
Cijeli tim u Bharatiju prošao je sveobuhvatnu obuku prije dolaska kako bi naučio mentalno i fizički preživjeti antarktičke zime. Zbog stalne socijalne izolacije i nedostataka sunčeve svjetlosti izloženi su riziku od razvoja depresije. Na kontinentu gdje mnogo zimskih mjeseci prođe bez sunčeve svjetlosti, održavanje redovitog spavanja može biti otežano. "Potičemo ljude ovdje da prakticiraju dobru higijenu spavanja", kaže dr. Tomar.
Zabrinuti su za ljude kod kuće
Kad je dr. Tomar stigao bio je svjestan opasnosti krajolika Antarktika. "Stalno postoji životna prijetnja kada ste ovdje", kaže on. "Ogromni ledeni pokrivači prepuni su skrivenih pukotina u koje se može upasti."
No, većina članova tima ipak se više boji za ljude kod kuće nego za sebe. "Iskreno bih volio da mogu služiti svojoj zemlji u ovom trenutku", rekao je Tomar za BBC. "Nitko nikada nije bio svjedokom slične krize koja je u tijeku. Nadam se da ćemo ponovno vidjeti isti svijet kad se vratimo kući."
Sve o koronavirusu u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.