NATO savez sljedeće godine priprema najveću vježbu pod zajedničkim zapovjedništvom još od Hladnog rata, na kojemu će okupiti više od 40.000 vojnika kako bi uvježbali odbijanje simulirane ruske invazije na jednu od svojih članica, piše Financial Times.
Vježba Steadfast Defender (Postojani branitelj) dolazi kao dio brzog nastojanja NATO-a da se transformira u ratni savez, potaknut invazijom na Ukrajinu. Vježba će početi u proljeće sljedeće godine i trebala bi uključiti između 500 i 700 zračnih borbenih misija, više od 50 brodova i oko 41.000 vojnika, rekli su dužnosnici NATO-a.
Rusija će biti Occasus, sudjelovat će i Švedska
Vježba je koncipirana prema modelu potencijalnih manevara protiv neprijatelja po uzoru na koaliciju predvođenu Rusijom, za potrebe vježbe nazvanu Occasus. Također je prva takva u smislu tehničke sposobnosti, korištenja stvarnih geografskih podataka za stvaranje realističnijih scenarija. Švedska, čiju kandidaturu za članstvo u NATO-u tek trebaju ratificirati Turska i Mađarska, također će sudjelovati u vježbama u kojima će ukupno sudjelovati 32 zemlje.
Vježba će biti održana na područjima Njemačke, Poljske i na Baltiku u veljači i ožujku i predstavljat će dio nove strategije obuke prema kojoj će vojni savez provoditi dvije velike vježbe svake godine, umjesto jedne. NATO će se također obučavati za borbu protiv terorističkih prijetnji izvan svojih neposrednih granica.
NATO podiže snage visoke spremnosti na 400.000
Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a, rekao je u lipnju prošle godine da će Savez povećati broj svojih snaga visoke spremnosti s 40.000 na "više od 300.000". To je dio povijesnog remonta kako bi se savez pomaknuo prema teškim vojnim sposobnostima za razliku od lakih i mobilnih snaga raspoređenih na Balkanu i u Afganistanu.
Nakon te izjave, čelnici NATO-a složili su se na samitu održanom u srpnju u u glavnom gradu Litve Vilniusu s novim regionalnim obrambenim planovima i stvaranjem takozvanih Savezničkih snaga za reakciju, multinacionalnih snaga sposobnih brzo odgovoriti na prijetnje.
Pokazivanje Moskvi spremnosti za borbu
Baltičke zemlje bile su posebno glasne u pozivanju NATO-a da osnaži svoje istočno krilo dok su se trupe gomilale na bjeloruskoj granici. Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da će nuklearno oružje biti premješteno u Bjelorusiju početkom srpnja, iako nije još potvrđeno da se to dogodilo.
NATO je postavio multinacionalne bataljune u baltičkim državama kako bi usporio napredak svakog agresora u slučaju invazije. Njemačka je u lipnju rekla da će trajno zadržati 4000 vojnika u Litvi. Vježbe se također smatraju ključnim dijelom demonstracije Moskvi da je savez spreman za borbu, rekli su dužnosnici NATO-a.
POGLEDAJTE VIDEO: Najviše pozicionirana Hrvatica u NATO-u: 'Rusija će izgubiti. Mora'