NAŠI SUSJEDI DONOSE JAKO STROGO PRAVILO, HOĆE LI I HRVATSKA? /

Želite iznajmiti stan? Može, ali trebate suglasnost. Znate li čiju?

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Željko Lukunić

Prema predloženom zakonu koji je u javnoj raspravi, ubuduće će svi iznajmljivači u Sloveniji koji rentaju cijeli stan trebati provesti prenamjenu iz stambenog u ugostiteljski prostor,

25.11.2019.
22:31
PIXSELL / ilustracija, Željko Lukunić
VOYO logo

U susjednoj Sloveniji bliži se kraju javna rasprava o novom Zakonu o stanovanju u kojem se predlažu znatno stroža pravila iznajmljivanja, uključujući kratkoročni najam u privatnom smještaju. Radi se o mjerama koje uvodi sve više zemalja i gradova, kako bi doskočili negativnim posljedicama brojnih procesa na tržištu nekretnina, piše Poslovni dnevnik.

Image
KAKO JE TO MOGUĆE? /

Država od oporezivanja iznajmljivača 'zaradila' 151 milijun kn, a evo koliki su bili njihovi prihodi

Image
KAKO JE TO MOGUĆE? /

Država od oporezivanja iznajmljivača 'zaradila' 151 milijun kn, a evo koliki su bili njihovi prihodi

Strahuju od rasta rentanja 'na crno'

Prema predloženom zakonu, ubuduće će svi iznajmljivači u Sloveniji koji rentaju cijeli stan trebati provesti prenamjenu iz stambenog u ugostiteljski prostor, a za to će im trebati i suglasnost svih susjeda, odnosno suvlasnika zgrade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predložena regulativa u Sloveniji slična je onoj u Hrvatskoj, s tim da rentijeri u Hrvatskoj ipak ne moraju dobiti suglasnost stanara da bi iznajmljivali stan. Oni, pak, koji iznajmljuju dio nekretnine u kojoj žive, takve suglasnosti i prenamjenu neće trebati raditi.

Slovenski mediji pišu kako bi nova regulativa mogla rezultirati jačanjem iznajmljivanja na crno ili padom turističkog prometa. Kako bi izbjegli inspekcije koje će prekršitelje hvatati preko platformi za najam kakve su Airbnb ili Booking.com, očekuje se da će slovenski iznajmljivači ubuduće, primjerice, oglašavati samo upotrebu sobe s kupaonicom, iako će u stvari iznajmljivati cijeli stan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razgraničiti obiteljski smještaj od biznisa

Poslovni dnevnik piše kako zbog nedostatka stambenog prostora uzrokovanog kratkoročnim turističkim najmom, problema s oporezivanjem te neplaćanja boravišnih pristojbi ima i glavni grad Austrije, Beč, gdje je pokrenuta inicijativa za reguliranje privatnog smještaja. Ondje će gradska vlast od platformi za najam tražiti da im ustupe podatke o iznajmljivačima jer postojeći sustav ne omogućava ubiranje poreza i pristojbi te kontrolu nad ilegalcima. Za takvo reguliranje kratkoročnog najma zalažu se i gradovi poput Amsterdama, Pariza, Barcelone, Berlina, Bordeauxa, Venecije i Krakova.

U Hrvatskoj je privatni smještaj reguliran kroz kategorizaciju objekata koji moraju udovoljavati tehničkim standardima, a iznajmljivači se prijavljuju u sustav eVisitor, gdje se evidentira promet te na temelju toga plaćaju boravišne takse, a plaća se paušalni porez po krevetu. Inicijativa je povećanje paušala, ali i razgraničavanje obiteljskog smještaja i biznisa, a najvećom sivom zonom smatra se nekomercijalni smještaj, vikendaši koji ne smiju prostor iznajmljivati turistima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo