DOSAD NAJJAČA DEMONSTRACIJA VOJNE MOĆI: /

Japan šalje svoj najmoćniji ratni brod u Južnokinesko more

Image
13.3.2017.
16:14
VOYO logo

Kina polaže pravo na gotovo sve sporne vode i njezina rastuća vojna nazočnost izazvala je zabrinutost Japana i Zapada. Sjedinjene Države održavaju redovite zračne i morske patrole kako bi osigurale slobodnu plovidbu.

Testiranje sposobnosti Izuma

Nosač helikoptera Izumo, najveći japanski ratni brod, zaustavit će se u Singapuru, Indoneziji, Filipinima i Šri Lanci prije nego što se pridruži zajedničkim mornaričkim vježbama s indijskim i američkim plovilima u Indijskom oceanu u srpnju. Povratak u Japan predviđen je u kolovozu, rekli su izvori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izumo, dugačak 249 metara, velik je kao japanski nosači zrakoplova iz Drugog svjetskog rata i na njemu je aktivna eskadrila do devet helikoptera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cilj je testirati sposobnosti Izuma njegovim slanjem u produženu misiju ", rekao je jedan od izvora upoznat s planom. "On će vježbati s američkom mornaricom u Južnokineskom moru", dodao je izvor koji je želio ostati anoniman jer nema ovlasti za davanje izjava medijima.

Glasnogovornik japanskih pomorskih obrambenih snaga nije želio komentirati.

Odvojeni spor s Kinom

Tajvan, Malezija, Vijetnam, Filipini i Brunej također polažu pravo na dijelove mora koje je bogato ribom, naftom i plinom i kojim godišnje prolazi 5 bilijuna dolara globalne trgovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japan ne polaže pravo na te vode, ali ima odvojeni spor s Kinom u Istočnokineskom moru.

Japan želi pozvati filipinskog predsjendika Rodriga Dutertea, koji radi na poboljšanju veza s Kinom zadnjih mjeseci nakon što je kritizirao stari savez sa SAD-om, da posjeti Izumo kada brod dođe u Zaljev Subic, stotinjak kilometara zapadno od Manile, rekao je drugi izvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japanska operacija dolazi u vrijeme kada se čini da SAD pod administracijom Donalda Trumpa zauzima oštrije stajalište prema Kini. Washington je kritizirao kinesku izgradnju umjetnih otoka i nagomilavanje vojnih postrojenja za koje strahuje da bi se mogli koristiti za ograničavanje slobodne plovidbe.

Peking je u siječnju priopćio da ima "nepobitan" suverenitet nad spornim otocima nakon što je Bijela kuća izjavila da će braniti "međunarodne teritorije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo