Švedska je Kampradu naplatila porez za 2014. godinu u iznosu od 6 milijuna kruna odnosno 640 tisuća eura.
Napustio Švedsku zbog visokih poreza
Danas 89-godišnji Kampard napustio je Švedsku 1973. godine kako bi izbjegao plaćanje visokih poreza. Isprva je živio u Danskoj, a zatim se skrasio u Švicarskoj.
Nakon četiri desetljeća dobrovoljnog egzila, najbogatiji Europljanin vratio se u domovinu prijavivši prihod od 17,7 milijuna kruna (oko 1,2 milijuna eura) na ime godišnjih prihoda te 16,5 milijuna kruna na ime prihoda od kapitala.
Ukupno je bogatstvo obitelji Kampard procijenjeno na 40 milijardi eura, a njegovo osobno Forbes je procijenio na 3,3 milijarde dolara. Kampard je odlučio vraitit se u Švedsku nakon što mu je 2011. umrla surpuga Margareta.
Formalno nije vlasnik, ali kontrolira IKEA-u
On je 80-tih godina prošloga stoljeća stvorio složenu strukutru zaklada i različitih pravnih subjekata kako bi sačuvao i osigurao marku IKEA. Iako tvrdi da mu imovina IKEA-e više ne pripada, on u stvari ima kontrolu nad svim tvtkama i zakladama u okrilju tog švedskog diva.
Formalno su vlasnici IKEA-e zaklada Sticting Ingka sa sjedištem u Nizozemskoj i zaklada Interogo iz Lihtenštajna. Prvospomenuta zaklada vlasnik je svih dionica IKEA grupe i pripada je 90 posto udjela u IKEA-inim robnim kućama diljem svijeta.
Drugospomenuta zaklada, Interogo, preko svojih tvrtki je vlasnik koncepta i trgovačke marke IKEA, a Kamprad upravlja Interogom preko nadzornog odbora.
Počeo prodavajući šibice i božićne ukrase
Kampardovoj obitelji pripada i Ikano grupa, investicijska kompanija koja se bavi ulaganjem u nekretnine i pružanjem financijskih usluga te usluge osiguranja i maloprodaje za IKEA-u.
IKEA čiji je naziv zapravo akronim riječi: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd (njihova obiteljska farma), Agunnaryd (naziv sela odakle potječu) Kampard je osnovao 1943. godine kada mu je bilo 17 godina. Prethodno je prodavao šibice i božićne ukrase.
Nacistička mrlja u biografiji
Prije dvadesetak godina otkrivena je i mračna strana iz njegove prošlosti. Kao mladić tijekom Drugog svjetskog rata bio je članom jedne pronacističke političke stranke. Nakon što je otkriveno, Kampard je izjavio da se tog razdoblja svog života najviše srami.
Danas IKEA zapošljava 154 tisuće ljudi i ima 338 robnih kuća u 41 zemlji diljem svijeta.