NAJBIJEDNIJE ZEMLJE NA SVIJETU: /

Venecuela kraljuje, ali smo i mi na listi

Image
Foto: PIXSELL, Nel Pavletic

Na listi najbjednijih zemalja na svijetu Venecuela je zasjela na prvo mjesto, na drugom je sirija, a i Hrvatska se našla na neslavnoj listi. Lijepa naša pliva na 16 mjestu.

12.9.2015.
11:51
PIXSELL, Nel Pavletic
VOYO logo

Teško je koračati kroz život bez posla kada troškovi života rastu. Upravo te dvije stvari - nezaposlenost i inflacija - presudne su ekonomistu Arthuru Okun'su u izračunavanju indeksa bijede. Dio ekonomista s njim se neće složiti, no dio ipak hoće. Na tim temeljima svoju je listu najbjednijih zemalja napravio i Business Insider.

Riječ je o listi 18 zemalja, a podaci su uzeti iz CIA World Factbook i odnose se na 2014. godinu. Među 18 zemalja našla se i Hrvatska. Srećom nije pri vrhu, no loše je i samim tim što se nalazi na listi. Venecuela se nalazi na prvom mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Venecuela

Kraljica mizerije ima indeks bijede 70. Temeljen je na stopi inflacije od čak 62,2 posto i nezaposlenosti 7,8 posto. Stručnjaci tvrde da se čini da zemlja stalno ide iz groznog stanja prema još gorem. Kombinacija cijena nafte i recesije u 2014. uništile su ekonomiju.

2. Sirija

Iako se o njoj u posljednje vrijeme najviše priča, Sirija po indeksu bijede ipak nije na prvom mjestu, ali je na drugom. Indeks bijede iznosi 67,8. Inflacija je 34,8 posto, a nezaposlenost 33 posto. Zemlju svakodnevno napuštaju njeni građani,a u teškoj situaciji gospodarstvo je na niskim granama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Džibuti

Prema podacima iz 2014. inflacija je iznosila 2,9 posto, a nezaposlenost čak 60 posto, pa je time indeks bijede stigao na 62,9. Riječ je o zemlji koja se mahom oslanja na pomoć iz inozemstva, bori se s dugovima i visokom nezaposlenošću.

4. Argentina

Business Insider je izračunao da indeks bijede u toj zemlji iznosi 44,1 i to na temelju inflacije od 36,4 posto i stope nezaposlenosti od 7,7 posto. Argentina se bori s deficitom u državnoj blagajni, stagnacijom gospodarstav, iznimno visokom inflacijom te nasiljem vezanim uz dogu.

Image
Foto: Twitter, Daniel Etter

5. Jemen

Indeks bijede za tu zemlju je 35,2, stopa inflacije u 2014. iznosila je 8,2 posto, a nezaposlenosti 27 posto. CIA Facktbook piše da je riječ o zemlji malih prihoda koja jako ovisi o naftnim resursima. Zemlja ima velike probleme s nedostatkom pitke vode, visokom nezaposlenošću i gladi. A i nalaze se usred građanskog rata.

6. Lesoto

Indeks bijede je 32, inflacija 3,9 posto, a stopa nezaposlenosti 28,1 posto. Najveći poslodavac u toj zemlji je sama država, ali gospodarstvo se oslanja i na proizvodnju i poljoprivredu. U porastu je broj rudnika dijamantima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Južna Afrika

Indeks bijede je 31,1, inflacija 6,1 posto, a nezaposlenost je dosegla 25 posto. Problemi s kojima se bore u toj zemlji su nejednakost, nezaposlenost i siromaštvo.

8. Makedonija

Indeks bijede je 27,9 Stopa inflacije -0,1 posto, a nezaposlenosti 28 posto. Iako korača velikim koracima, teško privlači inozemna ulaganja jednako kao i njeni susjedi. Problem ima i s korupcijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

9. Srbija

Indeks bijede u Srbiji je 27,8 posto. Nezaposlenost je dosegla 26,1 posto, a inflacija 1,7 posto. Zemlja se susreće s brojnim izazovima kao što su veliki troškovi državnog sektora, porastu duga i privlačenjem inozemnih ulaganja.

10. Iran

Izračunati indeks bijede na temelju inflacije od 15,8 posto i nezaposlenosti 10,3 posto iznosi 26,1

Image
Foto: PIXSELL, Ivica Galovic

Siromašno stanovništvo prekapa po kontejnerima

11. Grčka

Indeks bijede u toj zemlji je 25,5 i temeljen je na inflaciji od -1,3 posto i nezaposlenosti od 26,8 posto. Grčka se borila s velikom krizom, a cijelu godinu bitku je vodila i vladajuća joj Syriza.

12. Španjolska

Izračunati indeks bijede je 24,1. Stopa inflacije na kojem se temelji u 2014. bila je -0,2 posto, a stopa nezaposlenosti 24,3 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13. Egipat

Indeks bijede u toj zemlji je 23,5, temeljen na podacima iz 2014. prema kojima je stopa inflacije bila 10,1 a nezaposlenosti 13,4. Ekonomija Egipta usporena je 2011. od kada je zbog sigurnosne neizvjesnosti došlo do pada u turizmu i proizvodnom sektoru.

14. Mongolija

Indeks bijede je 21,7 posto, stopa inflacije u 2014. dosegla je 12,9 posto, a nezaposlenosti 8,8 posto. Insider piše kako je Mongoliju pogodila kratkoročna kriza zbog "labave" fiskalne i monetarne politike vlade koje su pridonijele povećanju inflacije i nesigurnosti inozemne potražnje za mongolskim proizvodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

15. Ukrajina

Indeks bijede je 20,9 posto, stopa inflacije 12,1 posto, a nezaposlenost 8,8 posto. Uz gospodarsku krizu, zemlja je potresena i problemima koje je imala s Rusijom.

16. Hrvatska

Indeks bijede u Lijepo našoj iznosi 20,8. Inflacija je u 2014. bila -0,2 posto, a nezaposlenost 21 posto. Insider piše kako nas je 2008. pogodila kriza od koje se nismo oporavili. Kao probleme navodi regionalnu nerazvijenost, lošu investicijsku klimu i nezaposlenost.

17. Jamajka

Indeks bijede iznosi 20,7, stopa inflacije 7,1 a stopa nezaposlenosti 1,6 posto. Gospodarstvo te zemlje raste na temelju sektora usluga i turizma. No, zemlja pati od visoke stope korupcije i kriminala koji dovode i do visoke stope nezaposlenosti. Zemlja se istovremeno trudi postići fiskalnu disciplinu, ali i onu koja bi riješila pitanje kriminala.

18. Tunis

Indeks bijede im je 20,1, inflacija iznosi 4,9 posto, a nezaposlenost seže do 15,2 posto. Najveći izazov Vlade u toj zemlji je uvjeravanje ulagača da pokrenu posao u njihovim granicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Business Insider/Danas.hr

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo