NAFTA JE BEZVRIJEDNA: /

Kako je i zašto koronavirus urušio gigantsku industriju i što slijedi: 'Sada je nastupila stvarnost'

Image
Foto: Profimedia/Ilustracija

Cijene nafte dostigle su povijesno dno, a ništa ne naslućuje da bi se naftna industrija mogla ubrzo oporaviti; potražnje nema, skladišta su skoro puna,

21.4.2020.
20:34
Profimedia/Ilustracija
VOYO logo

U ponedjeljak se na globalnom tržištu nafte dogodilo čudo. Naime, nikad u povijesti se nije dogodilo da cijena referentnog američkog indeksa nafte padne za 50 dolara, odnosno završi na razini od tridesetak dolara ispod nule. Takav pad je bio neminovan, s obzirom na nered na naftnom tržištu.

Naime, unatoč sporazumu o smanjenju proizvodnje nafte između Saudijske Arabije, Rusije i država OPEC-a, svjetska skladišta su prepuna i ne mogu primiti dodatnih 100 milijuna barela svakog dana. To je posljedica pandemije koronavirusa koja je gotovo eliminirala potražnju za naftom. Rafinerije nisu voljne iz sirove nafte proizvoditi benzin, dizel i druge proizvode, jer je prijevoz diljem svijeta gotovo obustavljen, a međunarodna trgovina se naglo usporila. Jedini posao koji u ovakvoj situaciji cvjeta unutar naftne industrije je posjedovanje spremnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Trgovci su podizali ili spuštali cijene ovisno o spekulacijama, nadama, tvitovima i željama, ali sada je nastupila stvarnost", rekla je za New York Times, Louise Dickson, analitičarka tržišta nafte u Rystad Energyu, istraživačkoj i konzultantskoj tvrtki.

Image
TOTALNI KOLAPS NA NAFTNOM TRŽIŠTU: /

U Americi cijena barela pala ispod 0 dolara!

Image
TOTALNI KOLAPS NA NAFTNOM TRŽIŠTU: /

U Americi cijena barela pala ispod 0 dolara!

Puni do vrha

Procjenjuje se kako u svijetu postoji kapacitet za skladištenje 6,8 milijardi barela nafte. Naftni stručnjaci ističu kako je dosad napunjeno već 60 posto kapaciteta, s time da u danima koji dolaze Karibi, Južnoafrička Republika, Angola, Brazil i Nigerija neće imati kamo s naftom. Spremišno postrojenje u američkom Cushingu ima mjesta za još 21 milijun barela, što odgovara dvodnevnoj američkoj proizvodnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, pretrpani tankovi, niti upumpavanje novca neće spriječiti zemlje čija gospodarstva ovise o nafti da prekinu proizvodnju. Naime, zatvaranje naftnih bušotina i njihovo ponovno pokretanje moglo bi biti mnogo skuplje kada se potražnja oporavi. Uz to, postoji rizik da naftna polja neće više davati onoliko nafte kao prije, a i naftne kompanije se konstantnom proizvodnjom, čak i kada gube novac, pokrivaju od propadanja, jer tako isplaćuju dospjele kamate.

Ipak, određivanje cijene nafte uvelike je doprinijelo njenom padu. Naime, trgovci nafte jamče isporuku u budućnosti, a u normalnim su okolnostima razlike u cijeni nafte iz mjeseca u mjesec malene. No, u ponedjeljak se nafta, koja će se isporučivati u svibnju, smatrala bezvrijednom. Iako su se zemlje proizvođači nafte obvezali skresati ukupno 10 posto globalne proizvodnje, odnosno 9,7 milijuna barela dnevno, analitičari očekuju da će u travnju dnevna potrošnja pasti za čak 29 milijuna barela, a sličan se pad očekuje i u svibnju.

"Te nejednakosti pokazale su da je tržište podvrgnuto ekstremnom stresu. To je znak vrlo stvarne neravnoteže između ponude i potražnje“, rekao je Antoine Halff, osnivač istraživačke tvrtke Kayrros.

Image
Foto: Joho/ImageSource/Profimedia

Milijarde dolara minusa

Ovakvi bi rezovi trebali pomoći stabilizaciji tržišta, ali ona se neće dogoditi odmah. Cijena nafte iz američkog izvoza je u ponedjeljak bila na razini od 35 dolara, što nagovještava da će hvatanje iznosa otprije nekoliko tjedana biti mukotrpan posao. Mnoge tvrtke već prijavljuju značajne gubitke, a stručnjaci predviđaju da se neke suočavaju i s bankrotom. Halliburton, dobavljač opreme i radne snage u naftnoj industriji, prvi je kvartal ove godine završio s milijardu dolara minusa. U istom razdoblju lani je imao 152 milijuna dolara neto dobiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak niti uvjetovano smanjenje proizvodnje nafte, kao što je tvrtkama propisala Teksaška komisija za željeznice, koja regulira bušenje nafte i plina, teško može pomoći u ovoj situaciji, jer se brojni veliki proizvođači tome opiru. No, treba vratiti cijenu nafte na razinu održivosti.

"Ako će cijene nafte neko vrijeme ostati na 20 dolara po barelu, 80 posto od stotina neovisnih naftnih kompanija će bankrotirati i 250.000 radnika će ostati bez posla. Po cijeni od 30 dolara za barel mnoge bi tvrtke bile 'osakaćene', ali će barem industrija preživjeti", zaključio je još prošlog tjedna Scott Sheffield, izvršni direktor tvrtke Pioneer Natural Resources, piše NYT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo