Na londonskim ulicama običnim ljudima, vlasnicima tvrtki kojima bi Brexit mogao naštetiti kao i stručnjacima koji britansku politiku prate godinama zajednički je osjećaj neizvjesnosti i nesigurnosti oko toga što će im sutrašnji dan donijeti.
Rijetki predbožićni izbori
Tri i pol godine Britanci za sobom vuku golemi teret zvan Brexit. U četvrtak na parlamentarnim izborima imaju novu priliku odlučiti o svojoj, ali i sudbini Brexita.
''Mislim da Brexit dominira ovim izborima, ali u isto vrijeme imamo puno važnijih pitanja. Siromaštvo, beskućnici, to su važnije teme'', smatra Tom iz Londona.
''Umoran sam od svega. Neću izići sutra na glasanje. Oni se igraju s nama i našim životima'', rekao je Kingsley.
Predbožićni izbori za Britance su rijetkost, posljednji put dogodili su se davne 1923. Izvanredno će na birališta jer premijer Boris Johnson u parlamentu nije skupio dovoljnu potporu za sporazum s Europskom unijom o Brexitu.
- Bitka za Britaniju: Intelektualac ili karijeristički kameleon protiv radikalnog socijalista
- Johnsonovi konzervativci uoči izbora vode u anketama, ali upitno je hoće li imati većinu
''EU ih treba''
A kad i ako do Brexita dođe, promijenit će se puno toga, prije svega u ekonomiji. U kvartu znanom kao Mala Jugoslavija Sulejman ima dućan. Prodaje svašta, i ćevape, i punjenu papriku, a Brexit bi mu sigurno otežao nabavu robe.
''Mislim da će roba kasniti i zakomplicirati situaciju, ali velike promjene se neće dogoditi. Mi stranci gledamo to ovako: ako izađu iz EU, onda će biti u istom košu kao Srbija i BiH. Teško, jaka su oni zemlja i EU ih treba'', kazao je vlasnik dućana Sulejman Heder.
Konzervativci Borisa Johnsona žele Brexit do 31. siječnja dok laburisti Jeremyja Corbyna predlažu nove pregovore, a zatim čak i novi referendum o "razvodu" s Unijom.
Rezidencija Downing Street traži trećeg stanara u tri godine. Nakon Therese May i Borisa Johnsona 46 milijuna Britanaca s pravom glasa odlučuje hoće li Johnson opet ovdje ili pak laburisti i Corbyn.
Ankete su u početku išle u korist konzervativaca, ali ta se prednost istopila.
''Johnsonova pobjeda znači da Brexit dolazi vrlo brzo, onako kako je planirao. Ako nitko ne bude imao većinu, onda male stranke mogu koalirati s laburistima. Jeremy Corbyn želi sve suprotno od Johnsona, što dovodi do novih pregovora oko Brexita'', izjavio je Gregory Katz, novinar Associated Pressa.
U ovom hrvatskom dućanu na Borrough Marketu nadaju se brzom rješenju. Kažu, većina Britanaca umorna je od priprema za izlazak iz Unije.
Glasanje traje do 22 sata
''Ono što je najgore za biznis, i mali i veliki, jest neizvjesnost. Mi smo se već prije tri godine pripremali za Brexit. Nekoliko puta smo pripremali birokraciju i sad svi žele samo da se to završi'', rekla je Ana Marija Volarić, vlasnica dućana.
U 650 izbornih jedinica izabrat će se jednako toliko zastupnika za parlament. Osim pitanja Brexita sve stranke biračima obećavaju promjene po pitanju gospodarstva, zdravstvenog osiguranja, zaštite okoliša i pravosuđa.
''Johnsonova politika temelji se na Brexitu, trgovinskom sporazumu s SAD-om. Corbynova politika je ambicioznija. On je socijalistički nastrojen. Želi približiti državu ljudima'', kazao je Katz.
Britanci na birališta izlaze već u sedam ujutro, a glasat će sve do 22 sata.
''Nije moglo tjesnije'', izjavio je Boris Johnson u srijedu. Ta izjava zauzela je naslovnice večerašnjih izdanja novina. Temelji se na nepredvidivosti rezultata jer ankete nikome ne daju prednost. Kako god bilo, nakon ovih izbora mijenja se britanska, ali i svjetska povijest.