Pet velikih gospodarstava su u opasnosti od recesije i neće trebati puno da ih se gurne preko ruba, piše CNN. Gospodarstvo Velike Britanije usporilo se u drugom kvartalu, a u Italiji je rast zamro. Prema podacima koji su danas objavljeni njemačko gospodarstvo, četvrto po veličini na svijetu, usporilo je u razdoblju od tri mjeseca do lipnja. "Suština je da njemačka ekonomija kleči na rubu recesije", rekao je Andrew Kenningham, glavni europski ekonomist u Capital Economics.
Meksiko je upravo izbjegao recesiju, koja se obično definira kao pad BDP-a u dva uzastopna kvartala, a očekuje se da će njegova ekonomija ove godine ostati slaba. Podaci govore da je Brazil u drugom tromjesečju kliznuo u recesiju. Svaka od ovih ekonomija svrstava se među 20 najvećih na svijetu. Loše stoje i Singapur i Hong Kong, koji su manji, ali još uvijek služe kao vitalna središta za financije i trgovinu.
Pad proizvodnje i povjerenja
I dok se u svakoj zemlji rast povlačio niži zbog specifičnog koktela faktora, globalni pad proizvodnje i oštar pad poslovnog povjerenja pogoršavali su stvari. Kineska masovna ekonomija raste najsporijim tempom u gotovo tri desetljeća dok zemlja vodi produljeni trgovinski rat sa Sjedinjenim Državama, koje će uvesti nove poreze na kineski izvoz u rujnu i prosincu.
Recesija u narednih 12 mjeseci
"Zajedničko je obilježje slaba globalna pozadina", rekao je Neil Shearing, glavni ekonomist grupe u Capital Economics. Međunarodni monetarni fond prošlog mjeseca smanjio je prognozu za rast u ovoj godini na 3,2%, što je najslabija stopa rasta od 2009. godine. Također je smanjio očekivanja za 2020. godinu na 3,5%.
Ulagači su sve više zabrinuti. Na tržištu obveznica pokazuju se znakovi upozorenja i više od trećine upravitelja imovine koje je anketirala Banka Amerike očekuju globalnu recesiju u narednih 12 mjeseci.
Opasnost Brexita bez sporazuma
Dok strahovi od kaotičnog Brexita vuku prema dnu njemačko gospodarstvo, taj problem zapravo najviše pogađa Veliku Britaniju, gdje se gospodarstvo smanjilo prvi put nakon 2012. godine. Britanska ekonomija trebala bi oporaviti u trećem tromjesečju i izbjeći trenutnu recesiju. Međutim, ako premijer Boris Johnson izvuče zemlju iz Europske unije bez sporazuma o zaštiti trgovine, 31. listopada, recesija će vjerojatno biti neizbježna, piše CNN.
U Italiji su za kontinuiranu slabost ekonomije krivi slaba produktivnost, visoka nezaposlenost mladih, ogromni dugovi i politička previranja. U Meksiku su ulaganja pala, a sektor usluga je pod pritiskom. Brazil, najveće gospodarstvo Latinske Amerike, pati od slabe industrijske proizvodnje i visoke nezaposlenosti. Podaci koji će doći u narednim tjednima potvrdit će je li ta zemlja pala u recesiju.