"Sve sam to napravio za novac koji mi nije trebao", rekao je Francesco Giorgi, suprug grčke europarlamentarke Eve Kaili i jedan od četvero uhićenih u velikom korupcijskom skandalu koji istražuju belgijski istražitelji, kada je priznao svoju umiješanost u tzv. Katargate.
Giorgi se, piše talijanska La Repubblica, slomio pred tužiteljima u Bruxellesu, priznao da je "postupao nezakonito" i ispričao se. List piše da je Giorgi tražio da se njegovu suprugu Evu, nedavno smijenjenu potpredsjednicu Europskog parlamenta, pusti iz zatvora kako bi bila uz njihovu dvogodišnju kći. Kali je negirala da je primila novac od Katara, a isto su učinili i katarski dužnosnici. Naime, upravo se na tu zemlju sumnja da je pokušala utjecati na odluke koje se donose u Bruxellesu.
Giorgi je voditelju istrage, belgijskom tužitelju Michaelu Clesu, rekao da je bio član organizacije koja je povezana s Marokom i Katarom kako bi utjecala na njihove odnose s Europom. Rekao je da je tu organizaciju vodio bivši talijanski europarlamentarac Pierre Antonio Panzeri. Giorgi je u Europskom parlamentu imao ulogu savjetnika za Bliski istok i Sjevernu Afriku te je osnovao nevladinu organizaciju Fight Impunity čiji je cilj "promicanje odgovornosti kao središnjeg stupa arhitekture međunarodne pravde".
'Našao sam se u nečem većem od sebe'
Odnos Giorgija i Panzerija traje već 13 godina, otkako je Panzeri primio Giorgia na staž. Panzari je postao Giorgijev mentor, a on je bio njegov pomoćnik kojeg se polako uvelo u političke krugove. "Učinio sam to zbog novca, iako mi taj novac nije trebao. Novac je bio namijenjen samo meni i Panzeriju, nikome drugome", rekao je.
Belgijski istražitelji su u kući potpredsjednice Kaili pronašli 150 tisuća eura, dok je još 600.000 pronađeno u kovčegu koji je Giorgijev svekar nosio kad je žurno napuštao hotel u europskoj četvrti Bruxellesa. Giorgi je istražiteljima rekao da se kaje zbog svega što je učinio i da je osjetio olakšanje nakon što je skinuo teret sa sebe.
"Jednostavno sam se našao u nečem većem od sebe. Bio sam zaslijepljen i ophrvan moralnim dugom prema Panzeriju", rekao je istražiteljima. istražitelji sada pokušavaju utvrditi postoji li veza uhićenih europarlamentaraca s katarskim i marokanskim emisarima. Giorgi je rekao da ne zna odgovor na to pitanje.
Za sobom povukao dva europarlamentarca
Giorgi i Panzari ostaju u zatvoru, kao i još dva aktivna europarlamentarca iz skupine europskih socijalista, Belgijac Marc Tarabella, čiju je kuću pretražila policija, i Talijan Andrea Cozzolini. Tarabella negira sve optužbe, rekao je njegov odvjetnik za belgijski list Le Soir, dok je Cozzolino odbio odgovoriti na pitanje je li primio kakav novac ili darove.
Nakon svega, eurozastupnici su zatražili da se katarskim lobistima uskrati pristup Europskom parlamentu te da se obustavi sav rad na zakonodavnim odlukama vezanim uz Katar do završetka istrage.