STIGLA ODLUKA /

Muškarac 2020. sa sinom ušao u vlak bez maske, izbacila ga policija pa je tužio državu u Strasbourgu. Izgubio je

Image
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Sin je u policijskoj postaji cijelo vrijeme bio uz svog oca, igrao se i vozio bicikl u dvorištu policijske postaje. Iako tijekom konkretne prigode u policijskoj postaji nije bilo posebno obučenog policijskog službenika za mladež, imajući u vidu relativno kratko vrijeme trajanja konkretnog događaja (dva i pol sata), uvjete boravka djeteta u policijskoj postaji, kao i činjenicu da nije predočena medicinska dokumentacija koja pokazuje da je isti pretrpio bilo kakve štetne posljedice, Europski sud je zaključio da postupanje nadležnih tijela prema sinu prvog podnositelja nije nečovječno i odbacio optužbu kao neosnovanu

19.1.2024.
12:50
Zvonimir Barisin/PIXSELL
VOYO logo

Europski sud za ljudska prava jučer je objavio odluku u predmetu Grgičin protiv Hrvatske kojom je utvrdio da su zahtjevi podnositelja nedopušteni. Riječ o slučaju iz lipnja 2020. godine kada je otac s dvoipolgodišnjim sinom ušao u vlak koji je vozio na realciji Harmica Dugo selo dok su na snazi bile Covid mjere. Bilo je tada i obvezno nošenje maski u javnom prijevozu. Muškarac ju je odbijao staviti, a to je učinio tek kada su na teren izašli policajci. koji su ga nasilno iznijeli iz vlaka jer nije htio surađivati.

Image
REDOVI PRED HZJZ-om /

Evo nam ga opet! Maske, štapići u nosu i gužve. 'U početku se hripavac ne razlikuje od prehlade i to je problem'

Image
REDOVI PRED HZJZ-om /

Evo nam ga opet! Maske, štapići u nosu i gužve. 'U početku se hripavac ne razlikuje od prehlade i to je problem'

Cijeli je slučaj završio i na Europskom sudu za ljudska prava u kojem otac tuži Hrvatsku na temelju članka 3. Konvencije, da je sila koju su policijski službenici upotrijebili protiv oca bila nerazmjerna i da istraga njihovih navoda o policijskom postupanju nije bila učinkovita, te da je nasilno uhićenje oca i zadržavanje sina u policijskoj postaji, bez da se itko o njemu brinuo, izložilo sina nečovječnom i ponižavajućem postupanju kršeći članak 3. Konvencije. Sud je ustvrdio da je tužba neosnovana i da nije upotrijebljena prekomjerna sila s obzirom na situaciju kao i da nema nikakvih dokaza da je dijete doživjelo nečovječno postupanje i da nema nikakvih trajnih posljedica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priopćenje donosimo u cijelosti:

"Europski sud za ljudska prava (dalje: Europski sud) je dana 18. siječnja 2024. objavio odluku u predmetu Grgičin protiv Hrvatske kojom je utvrdio da su zahtjevi podnositelja nedopušteni. U lipnju 2020., u vrijeme pandemije bolesti COVID-19, otac (prvi podnositelj zahtjeva) ušao je u vlak bez zaštitne maske sa svojim maloljetnim sinom (drugim podnositeljem) koji je imao dvije i pol godine. U to vrijeme na snazi je bila odluka Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske prema kojoj svi putnici u javnom prijevozu moraju nositi zaštitnu masku, jer u protivnom vozilo ne može prometovati. Osoblje vlaka i policijski službenik, koji je pozvan na intervenciju, zatražili su od oca da stavi zaštitnu masku ili napusti vlak, koji je to odbio i masku je stavio tek kada je vidio da mu se približavaju još dva policijska službenika. Budući da se i dalje odbijao iskrcati iz vlaka, te je policijskim službenicima pružao aktivan otpor, isti su prema njemu primijenili silu i iznijeli ga iz vlaka, a naknadno su protiv njega pokrenuli prekršajni postupak zbog remećenja javnog reda i mira i vrijeđanja policijskog službenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otac i sin prigovorili su, na temelju članka 3. Konvencije, da je sila koju su policijski službenici upotrijebili protiv oca bila nerazmjerna i da istraga njihovih navoda o policijskom postupanju nije bila učinkovita, te da je nasilno uhićenje oca i zadržavanje sina u policijskoj postaji, bez da se itko o njemu brinuo, izložilo sina nečovječnom i ponižavajućem postupanju kršeći članak 3. Konvencije. Europski sud je primijetio da se otac oglušio o jasnu naredbu policijskog službenika da se iskrca iz vlaka, te da je njegovo postupanje-odbijanje stavljanja zaštitne maske rezultiralo kašnjenjem vlaka od oko 30 minuta.

Nakon što je otac obaviješten da će protiv njega biti pokrenut prekršajni postupak i primijenjena sila radi udaljenja iz vlaka, on se ponovno oglušio na policijske naredbe i počeo pružati aktivni otpor. Iz snimki iz vlaka jasno proizlazi da se držao za rukohvat u vlaku i nije htio izaći, a otpor koji je pružao bio je toliko jak da su bila potrebna tri policijska službenika da ga svladaju i iznesu iz vlaka, a zatim su ga položili na tlo i stavili mu lisice.

Uzimajući u obzir sve navedeno, Europski sud složio se s navodom tužene države da je sila primijenjena od strane policijskih službenika bila strogo nužna zbog njegovog ponašanja, te da nije bila ni pretjerana ni nerazmjerna. Europski sud je nadalje naveo da otac nije izvršio kritičku prosudbu vlastitog ponašanja u situaciji kada je bio suočen s jednostavnom obvezom surađivati s legitimnim zahtjevima službenika za provođenje zakona. Uzimajući u obzir navedeno, kao i činjenicu da prilikom policijskog postupanja nije pretrpio nikakve ozljede, Europski sud je utvrdio da domaća tijela nisu bila dužna provesti učinkovitu istragu o njegovom navodnom zlostavljanju od strane policije. Slijedom navedenog, Europski sud je prigovore oca na temelju materijalnog i procesnog aspekta članka 3. Konvencije odbio kao očito neosnovane.

U odnosu na maloljetnog sina, Europski sud je utvrdio da se u konkretnom slučaju radilo o spontanoj policijskoj intervenciji izazvanoj odbijanjem njegovog oca da poštuje zakon i zakonitu policijsku naredbu. Međutim, čak ni u takvim okolnostima (u kojima nije bilo planirane operacije u kojoj bi se nadležna tijela mogla unaprijed pripremiti kako bi uzela u obzir najbolji interes djeteta i smanjila svaki rizik za njegovu dobrobit) policijski službenici nisu zanemarili prisutnost djeteta na mjestu događaja. Oni su upozorili njegovog oca da će u slučaju potrebe morati upotrijebiti silu pred djetetom, a nakon intervencije, jedan od policijskih službenika uzeo je dijete u naručje i odmah ga doveo do njegovog oca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sin je i u policijskoj postaji cijelo vrijeme bio uz svog oca, igrao se i vozio bicikl u dvorištu policijske postaje. Iako konkretne prigode u policijskoj postaji nije bilo posebno obučenog policijskog službenika za mladež, imajući u vidu relativno kratko vrijeme trajanja konkretnog događaja (dva i pol sata), uvjete boravka djeteta u policijskoj postaji, kao i činjenicu da nije predočena medicinska dokumentacija koja pokazuje da je isti pretrpio bilo kakve štetne posljedice, Europski sud je zaključio da postupanje nadležnih tijela prema sinu prvog podnositelja nije doseglo prag članka 3. Konvencije. Slijedom navedenog, Europski sud je utvrdio da je prigovor na temelju članka 3. Konvencije očito neosnovan.

Ova odluka je konačna i dostupna na web stranici Suda (www.echr.coe.int/hudoc) na engleskom jeziku, a nakon prijevoda bit će objavljena na web stranici Ureda zastupnice (www.vlada.hr/uredzastupnika)", napisali su u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Kako s kontrolama u vlakovima? Policija će prošetati po vlaku i nasumično odabrati one kojima žele provjeriti dokumente

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo