O tom užasu nitko nije želio govoriti javno, a nadležni i cijelo društvo su pred užasom zatvarali oči.
"Prije tri godine naišli smo na žestoke probleme pri raščišćavanju kruga oko bolnice i iz trave, zemlje i kontejnera vadili smo ostatke beba. Bila je to strašna slika", rekao je Brano Ranković, vlasnik pogrebne tvrtke.
arti-201008170249006Ranković je tada odlučio da će sam omogućiti dostojanstven pogreb za djecu, ali naišao je na neodobravanje sanitarne inspekcije i nadležnih u Republici Srpskoj.
"Prije tri godine naišli smo na žestoke probleme pri raščišćavanju kruga bolnice i iz šipražja, zemlje, iz kontejnera... Vadili smo, čupali mrtvorođenčad, amputirane ostatke i tzv. otpadno tkivo. Bila je to strašna slika, nedopustiva, jadna i sramna, koja me kao čovjeka, kao humano biće, opredijelila da napravim grobno mjesto na kojem bi se dostojanstveno ova mrtvorođenčad pokapala", rekao je Ranković.
No, naišao je na otpore lokalnih vlasti. "Bili su svi odreda zatečeni, pa sam krenuo dalje i s bijeljinskim poduzećem Komunala, koje je zaduženo za održavanje groblja, uspio naći dogovor. Predložio sam i uspio se dogovoriti da otkupimo dva grobna mjesta na gradskom groblju u Pučilama", ispričao je Ranković i dodao kako je zadovoljan što je roditeljima djece omogućio da na jednom mjestu zapale svijeće za svoje mrtve.
Patolog bijeljinske bolnice Vidak Simić potvrdio je da je situacija u pogledu pokapanja mrtvorođenčadi u razdoblju prije nekoliko godina "bila ružna", ali da je sad bolja jer se "mrtvorođenčad pokapa na dostojanstven način".
Prethodni članak:
arti-201008170249006