25-godišnji suosnivač AlphaBay-a uhićen je ranije ovog mjeseca na Tajlandu. Cazesa se teretilo da je upravljao najvećim kriminalnim tržištem, na Dark Web-u, koje je koristilo Tor mrežu za skrivanje identiteta svojih korisnika kao i lokacije njihovih servera.
Prije nego što je ugašen AlphaBay je imao više od 200 tisuća korisnika i 40 tisuća osoba koje su preko njega prodavale svoje proizvode i usluge. Nudilo se više od 250 tisuća raznih kemikalija i droge preko te mreže te još sto tisuća ukradenih ili krivotvorenih dokumenata, raznih uređaja, lažne robe, računalnih virusa i svega ostalog čime se mogu hakirati računala. Bilo je tu i oružja, kao i lažnih usluga.
Od kada je ovo tržište otvoreno 2014. godine preko njega je, procjenjuje se, ostvaren promet težak milijardu dolara. Enormne svote novaca, točnije 21 milijun dolara, zaradio je i sam Alexandre koji je od malih nogu pokazivao zanimanje za kompjutore, ali i biznis. Još kao tinejdžer, Alexandre je pokrenuo svoju IT tvrtku, piše australski ABC Net.
No, luksuznom životu i milijunskoj zaradi došao je kraj kad je uhićen na Tajlandu po zahtjevu SAD-a, gdje je, po svoj prilici, trebao biti i izručen. Na Tajlandu je živio posljednih sedam ili osam godina, a u toj se zemlji i oženio. Njegova supruga je trenutačno trudna, a vlasti su uhitile i nju nedugo nakon Alexandrea.
Tajlandske vlasti su prilikom uhićenja zaplijenile i Cazesovu imovinu - njegov Lamborghini, Porsche i vilu u Phuketu, tajlandskom turističkom raju. Veliki dio njegove imovine bio je u virtualnoj valuti Bitcoinu.
Cazes je pronađen mrtav u svojoj ćeliji uoči sastanka s tužiteljima koji su ga htjeli izručiti SAD-u, a tajlandske vlasti tvrde da se objesio, što je verzija događaja u koju njegova obitelj ne vjeruje.