Šef njemačke policije kaže da je briselski napad alarm svima u Europi da nam prijeti "dugi period terorora", javlja RT. Europske policije moraju biti bolje pripremljene, bolje opremljene i vođene od jednog centralnog "obrambenog centra".
Belgijske službe su premale i potplaćene
"Moramo očekivati dug period terorora", kazao je Rainer Wendt, jedan od šefova njemačke policije za Passauer Neuen Presse, svjestan da teroristički napadi neće zaobići niti njegovu zemlju:
"London, Madrid, Pariz a sada i Bruxelles. Njemački gradovi dugoročno neće moći izbjeći sličnu sudbinu", kaže.
Belgija je čini se u EU najslabija karika po pitanju terorističke ugroze. Prema procjenama istraživača Pietera Van Ostaeyena ta je zemlja dala 562 poznatih borca Iraku i Siriji, javlja Foreign Policy. Od tog broja 124 su iz Bruxellesa. Belgija daje najviše džihadista od svih država EU. Prema istom izvoru, 75 Belgijaca se vratilo u zemlju. A belgijske službe sigurnosti su potplaćene i premale da bi ih sve mogle držati pod nadzorom.
Nijemci se grupiraju
Da bi se oduprijeli neposrednoj terorističkoj prijetnji moraju se poduzeti preventivne mjere, kaže Wendt. Pohvalio je njemačku federalnu policiju što je oformila posebnu protuterorističku jedinicu.
U prosincu je naime njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere objavio formiranje "BFE+" jedinice, točnije Beweissicherungs- und Festnahmeeinheit plus ("Jedinica za prikupljanje dokaza i uhićenje plus"). Jedinica se sastoji od 50 operativaca lociranih u Blumenbergu kraj Berlina sa još četiri tima lociranima na više mjesta u zemlji.
No, policijske jedinice potrebno je bolje opremiti sa pancirkama, kacigama i oklopnim vozilima. Wendt upozorava da njegovi kolege na teren u opasne akcije idu neprilagođenim Volkswagenima.
Potreban je zajednički centralni obrambeni centar
Ove mjere možda djeluju kao utrka s vremenom no prijetnja od terorizma na starom kontinentu nije novost. Ona je tu već godinama, ovi posljedni događaji tek su demonstracija moći.
Diljem kontinenta sigurnosne agencije EU moraju zajednički djelovati , surađivati i izmjenjivati informacije. Potreban je zajednički Europski obrambeni centar, kaže.
Ministar de Maizière u utorak je napomenuo da je potreban zajednički sustav EU za izmjenu podataka između europskih sigurnosnih snaga:
"Vanjske granice Schengena vrlo su propusne. Treba nam zajednički dnevnik koji će pokazivati tko ulazi a tko izlazi. U opasnosti je cijela Europa i moramo imati zajedničko rješenje".
Njemačka je pojačala svoje sigurnosne mjere, posebno na granicama s Belgijom i Nizozemskom.