PREDSTAVLJENE NOVE MOGUĆNOSTI /

Može li Google sustići ChatGPT? Planira vrstu globalnog superračunala

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

Google je predstavio potpuno nove mogućnosti svog AI modela

15.5.2024.
8:20
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Umjetna inteligencija (Artificial intelligence, Ai) postala je sveprisutna u nekoliko godina. Ako imate još noviji pametni telefon ili prijenosno računalo, velike su šanse da već koristite AI i digitalne asistente. U stvari, AI je već dugo prisutan u samom Google pretraživanju Interneta.

No može li najveća svjetska tehnološka tvrtka sustići ChatGPT, najpoznatiji i najpopularniji Ai model?

Prije nekog vremena Google je predstavio "Gemini", svoju verziju umjetne inteligencije, koja je kod korisnika naišla na relativno mlak prijem. Sada, na svojoj "I/O" konferenciji, Google je predstavio potpuno nove mogućnosti svog AI modela.

Novi "Flash" algoritam omogućuje ubrzanje kreiranja odgovora do 150 posto. Slično novoj verziji Chat GPT-a, Gemini je sada "multimodalni AI", što znači da razumije ne samo tekstualne upite, već također može analizirati slike kao i video zapise.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu je i "Gemini Nano", koji je verzija za sve novije Android pametne telefone, a može pokretati aplikacije u pozadini. Dodatni model za Gemini, nazvan Gemma, uskoro će moći stvarati slike i vizualne odgovore unutar digitalnog asistenta.

Image
GENERIRAT ĆE GLASOVE PJEVAČA /

Umjetna inteligencija i u polju glazbe: Hoće li glazbenici ostati bez posla?

Image
GENERIRAT ĆE GLASOVE PJEVAČA /

Umjetna inteligencija i u polju glazbe: Hoće li glazbenici ostati bez posla?

Prava 'proširena stvarnost'

Gemini će se u skoroj budućnosti koristiti i u novoj generaciji pametnih uređaja, poput pametnih naočala. Projekt Astra, kako ga Google naziva, trebao bi omogućiti pravu "proširenu stvarnost", a korisniku će omogućiti primanje podataka o svijetu oko sebe u stvarnom vremenu.

Google također planira koristiti milijarde uređaja Android korisnika kao "Mesh mrežu" za svoj AI model, neku vrstu "globalnog super-računala". Neki stručnjaci procjenjuju da je u svijetu trenutno aktivno čak četiri milijarde uređaja s novijim verzijama operativnog sustava Android.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine do sada je prodano oko 280 milijuna novih Android uređaja (pametnih telefona, tableta i 2-u-1 računala), a očekuje se da će ukupno biti prodano oko 800 milijuna novih uređaja.

Googleove usluge dostupne su i na pametnim televizorima i pametnim zvučnicima, kao i u automobilima putem Android Auto aplikacija. Najveći proizvođač Android uređaja je Samsung, a slijede ga kineske tvrtke Xiaomi i Huawei.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
JARAK
NE PROPUSTI!
VOYO logo
Još iz rubrike