PREDSTAVLJENE NOVE MOGUĆNOSTI /

Može li Google sustići ChatGPT? Planira vrstu globalnog superračunala

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

Google je predstavio potpuno nove mogućnosti svog AI modela

15.5.2024.
8:20
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Umjetna inteligencija (Artificial intelligence, Ai) postala je sveprisutna u nekoliko godina. Ako imate još noviji pametni telefon ili prijenosno računalo, velike su šanse da već koristite AI i digitalne asistente. U stvari, AI je već dugo prisutan u samom Google pretraživanju Interneta.

No može li najveća svjetska tehnološka tvrtka sustići ChatGPT, najpoznatiji i najpopularniji Ai model?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekog vremena Google je predstavio "Gemini", svoju verziju umjetne inteligencije, koja je kod korisnika naišla na relativno mlak prijem. Sada, na svojoj "I/O" konferenciji, Google je predstavio potpuno nove mogućnosti svog AI modela.

Novi "Flash" algoritam omogućuje ubrzanje kreiranja odgovora do 150 posto. Slično novoj verziji Chat GPT-a, Gemini je sada "multimodalni AI", što znači da razumije ne samo tekstualne upite, već također može analizirati slike kao i video zapise.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu je i "Gemini Nano", koji je verzija za sve novije Android pametne telefone, a može pokretati aplikacije u pozadini. Dodatni model za Gemini, nazvan Gemma, uskoro će moći stvarati slike i vizualne odgovore unutar digitalnog asistenta.

Image
GENERIRAT ĆE GLASOVE PJEVAČA /

Umjetna inteligencija i u polju glazbe: Hoće li glazbenici ostati bez posla?

Image
GENERIRAT ĆE GLASOVE PJEVAČA /

Umjetna inteligencija i u polju glazbe: Hoće li glazbenici ostati bez posla?

Prava 'proširena stvarnost'

Gemini će se u skoroj budućnosti koristiti i u novoj generaciji pametnih uređaja, poput pametnih naočala. Projekt Astra, kako ga Google naziva, trebao bi omogućiti pravu "proširenu stvarnost", a korisniku će omogućiti primanje podataka o svijetu oko sebe u stvarnom vremenu.

Google također planira koristiti milijarde uređaja Android korisnika kao "Mesh mrežu" za svoj AI model, neku vrstu "globalnog super-računala". Neki stručnjaci procjenjuju da je u svijetu trenutno aktivno čak četiri milijarde uređaja s novijim verzijama operativnog sustava Android.

Ove godine do sada je prodano oko 280 milijuna novih Android uređaja (pametnih telefona, tableta i 2-u-1 računala), a očekuje se da će ukupno biti prodano oko 800 milijuna novih uređaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Googleove usluge dostupne su i na pametnim televizorima i pametnim zvučnicima, kao i u automobilima putem Android Auto aplikacija. Najveći proizvođač Android uređaja je Samsung, a slijede ga kineske tvrtke Xiaomi i Huawei.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo