Mormonski hram koji sa svojih šest zlatnih tornjeva i besprijekorno bijelim zidovima koji se izdižu nad krošnjama drveća izgleda kao da je ispao iz knjige znanstvene fantastike, već desetljećima intrigira sve koji u njega ne smiju ući.
Znatiželja će uskoro biti zadovoljena, budući da će hram prvi put u gotovo pola stoljeća otvoriti vrata javnosti.
Jedna od najmisterioznijih zgrada u glavnom gradu SAD-a obično je otvorena samo za članove Crkve Isusa Krista Svetaca posljednjih dana, čije su središnje vrijednosti obitelj, čednost i služenje crkvi.
"Ljudi misle da je ono što radimo u zgradi tajna, no nije, već je samo nama vrlo sveto", kazao je službenik u mormonskoj crkvi Kevin Duncan za AFP.
Prije nego što bude otvoren javnosti, hram je ovoga tjedna ugostio novinare. Bilo je to prvi put da je hram od posvećenja 1974. primio i one koji nisu članovi Crkve.
Pri ulazu u tihu, luksuznu unutrašnjost hrama s debelim tepisima i pozlaćenim površinama, posjetitelji moraju obuti bijele papuče.
Posljednji put kad je javnost smjela prijeći prag, a to je bilo nekoliko dana prije posvećenja, u hram u Kensingtonu se, tvrdi Crkva, sjatilo 750 tisuća ljudi, među njima i prva dama Betty Ford.
Grad se nalazi u saveznoj državi Maryland, nekoliko kilometara udaljen od granica Washingtona. Hram se 2018. zatvorio zbog renoviranja, a obnova koja je trebala trajati dvije godine produljila se na četiri zbog pandemije.
Budući posjetitelji za ulazak od kraja travnja do početka lipnja moraju rezervirati besplatne karte. Tamo će moći posvjedočiti običaju kad se, pri ulasku, sljedbenici Crkve presvlače u bijelu odjeću, jer to mjesto smatraju jednim od najsvetijih na svijetu.
"To je kao da se resetiramo, simbol jednakosti i čistoće", kaže David Bednar, jedan od 12 apostola Crkve, koji je za ovu prigodu došao iz Utahe. Znatiželjnici također mogu posjetiti krstionicu, u kojoj se nalazi maleni bazen na leđima 12 mramornih bikova u pravoj veličini, koji predstavljaju 12 izraelskih plemena.
(Screenshot RTL)
U mormonstvu, krštenje uranjanjem u hramu namijenjeno je mrtvima. Crkva svojoj pastvi dopušta da se krste u ime svojih predaka, a o dušama pokojnika, u koje mormoni vjeruju, ovisi hoće li oni taj "dar" prihvatiti. Obična krštenja odvijaju se u drugim zgradama.
Među prostorijama ogromnog hrama nalazi se i "soba pečaćenja", u kojoj se vjenčanja proslavljaju oko oltara od bijelog mramora presvučena u baršun bež boje. Zajednice se sklapaju isključivo između muškarca i žene, ne samo doživotno, već i nakon smrti, zbog toga što je "obitelj prema Božjem planu najbitnija", kaže Bednar.
Obiteljske veze između roditelja i djece također se mogu vječno "zapečatiti" obredom u tim istim prostorijama. Crkva kaže da tijekom dana otvorenih vrata očekuje nekoliko stotina tisuća posjetitelja.