U međuvremenu je vlada odlučila, uz američki i australski dolar, uvesti i južnoafrički rand, euro, britansku funtu, japanski jen, kineski juan, indijsku rupiju te bocvansku pulu, piše Klix.ba.
Svaki dio države preferira drugu valutu
"Većina valuta postoji u svrhu trgovanja. Pedeset posto naše trgovine odvija se s Kinom i Južnom Afrikom, tako da moramo dopustiti trgovinu u raznim valutama", rekao je za CNN guverner tamošnje banke John Mangudya.
Na ulicama glavnog grada Hararea uglavnom se plaća američkim dolarima, no trgovci su prisiljeni primati i druge valute. U blizini granice s Južnom Afrikom i Bocvanom popularni su rand, pula i euro. No, popularnost randa nedavno je opala, nakon što je prošle godine "potonuo" za 30 posto.
Izdavali novčanice od stotinu trilijuna dolara
Valutna kriza u Zimbabveu počela je 2000. godine, kada je vlada počela porvedbu agresivne zemljišne reforme, a predsjednik Robert Mugabe naredio oduzimanje zemlje farmerima porijeklom iz Velike Britanije i još nekih europskih zemalja. U međuvremenu je kombinacija sankcija i pada gospodarstva dovela najprije do hiperinflacije, a zatim i pada nacionlane valute, zimbabveanskog dolara.
Godine 2009. novac se tiskao takoreći svakodnevno, a izdavane su novčanice i od stotinu trilijuna dolara.