Nova otkrića američkih stručnjaka pokazala su istinitost dugogodišnjih sumnji u tehnološkoj zajednici - Facebook je putem svojih aplikacija prikupljao daleko više osobnih podataka korisnika nego što se to javno znalo.
Naime, Facebook je putem aplikacije Snapchat (koja je također u vlasništvu krovne kompanije Meta, uz WhatsApp i Instagram) mogao doći i podataka korisnika koji su bili šifrirani (enkriptirani). Ovo je trajalo najmanje tri godine, od 2016. do 2019., a pojedini stručnjaci tvrde da slični softveri postoje i danas.
Zaposleni u Facebooku ne samo da su znali za ovaj program, već su ga i zvali 'Project Ghostbusters', po istoimenom holivudskom filmu.
Plaćao tinejdžerima da koriste posebnu aplikaciju
Sam softver je razvila Izraelska tehnološka kompanija 'Onavo', koju je Facebook u međuvremenu kupio i integrirao njenu aplikaciju unutar Facebook aplikacije.
Facebook je jedno vrijeme i plaćao tinejdžerima u dijelovima SAD-a da koriste posebnu Facebook aplikaciju, koja je sadržavala i 'Onavo' aplikaciju, a koja je prikupljala brojne podatke o njihovim aktivnostima na pametnom telefonu.
Ovo nije ni prvi veliki Facebook skandal. I 2018. je otkriveno da je nekadašnja britanska kompanija 'Cambridge Analytica također godinama prikupljala privatne podatke najmanje 75 milijuna korisnika, te da je podatke prodavala drugim kompanijama.
POGLEDAJTE VIDEO: Revolucija zvana društvene mreže. Ovako su izgledali prvi dani Hrvata s Facebookom: 'Ovisnik sam'