Američka savezna država Minnesota podnijela je tužbu za kršenje građanskih prava protiv policije Minneapolisa zbog smrti Georgea Floyda koji je život izgubio prilikom intervencije pripadnika policije, objavio je guverner te države. Ured za ljudska prava MInnesote istražit će policijske prakse unatrag posljednjih deset godina, rekao je guverner Walz na konferenciji za medije.
"Šutnja je suučesništvo. Građani Minnesote od naše administracije mogu očekivati da će uporabiti sve instrumente koji su nam na raspolaganju kako bi razgradili generacije sistemskog rasizma u našoj državi", rekao je Walz. "Biti crn ne smije biti smrtna presuda".
Afroamerikanac Floyd umro je nakon što mu je policajac Derek Chauvin gotovo devet minuta koljenom pritiskao vrat, a taj je slučaj izazvao prosvjede po SAD-u i cijelom svijetu. Chauvin je uhićen i optužen za ubojstvo bez predumišljaja, a četiri policajca koji su sudjelovali u intervenciji su otpušteni iz službe.
Kanađani su 'užasnuti' događajima u SAD-u
Na novinarsko navaljivanje da komentira ponašanje Donalda Trumpa u proturasističkim prosvjedima, kanadski premijer Justin Trudeau ostao je danas šutjeti više od 20 sekundi, nakon čega je rekao da Kanađani "užasnuti" prate stanje u Sjedinjenim Državama.
Na dnevnoj tiskovnoj konferenciji novinar ga je upitao što misli o izjavi američkog predsjednika dan ranije u kojoj je zaprijetio da će u pomoć pozvati vojsku kako bi zaustavio nerede te o ispaljivanju suzavca u Washingtonu kako bi Trump mogao doći pred crkvu i fotografirati se.
Novinar ga je upitao i zašto sustavno odbija komentirati ponašanje Donalda Trumpa s kojim je u zamršenim odnosima i kakvu poruku to šalje stanovništvu. Premda je inače brz u odgovorima na novinarska pitanja, Trudeau je zastao i odgovorio tek nakon više od 20 sekundi.
"Užasnuti smo i zaprepašteni dok pratimo što se događa u SAD-u", rekao je napokon, ponavljajući prošlotjednu izjavu o širenju nasilnih prosvjeda u toj zemlji nakon smrti Georgea Floyda za koju je odgovoran bijeli policajac.
"Ovo je trenutak kada ljude treba ujediniti", dodao je Trudeau, ne spominjući ime američkog predsjednika. "Ovo je trenutak u kojem treba slušati i doznati koje su to nepravde koje, unatoč napretku, postoje već godinama, pa i desetljećima."
Izazovi u Kanadi
Trudeau je, kao što je činio i ovih dana, opetovao da u Kanadi još puno toga treba učiniti u suzbijanju rasizma. "I mi u Kanadi imamo velike izazove: sustavnu diskriminaciju, što znači da se naši sustavi, institucije, mjere, sve što provodimo, ne odnose na jednak način prema svim Kanađanima", rekao je Trudeau.
Usto je upozorio da nije dobro uspoređivati se sa susjednom Amerikom pozivajući da se "ne gleda samo na razlike u odnosu na SAD i kaže 'ah, ovdje je puno bolje' ".