Na Brdu kod Kranja zajednički su se fotografirali Zoran Milanović, Borut Pahor, Aleksandar Vučić, Milorad Dodik, Željko Komšić i Šefik Džaferović. No zajedništva nije bilo oko sadržaje deklaracije.
Hrvatska je tražila da se u deklaraciji spominje legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda na svim razinama vlasti u BiH.
"Samo spominjanje, doticanje tog pojma, jednaka prava za sve konstitutivne narode, to se zna koji su u BIH, nekima to smeta", kazao je Milanović.
Kamen smutnje dva člana Predsjedništva BIH, Željko Komšić i Šefik Džaferović.
"U tom dokumentu je stajalo nešto kao legitimno predstavljanje termina koji ne postoji u ustavu BiH, nečega što je protivno Ustavu i povrh svega to je stvar koja se tiče unutrašnjih pitanja BiH. Neće se Proces Brdo Brijuni baviti tim", kazao je Džaferović.
Umjesto deklaracije - u zaključcima su pozvali na proširenje, davanje BiH statusa kandidata za članstvo u EU-u do kraja godine, kao i ukidanje viznog režima za Kosovo.
"O tome se razgovaralo, ali nitko nije pozvao Srbiju ili Kosovo da idu dalje prema kraju rasprave. To ovisi o njima", kazao je slovenski predsjednik Borut Pahor.
Milanović i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić bili su za istim stolom, ali se nisu spominjale optužnice protiv hrvatskih pilota koje Hrvatska smatra politički motiviranima.
"Za nas će svakako jedan od kriterija u razgovorima sa Srbijom biti i ta pitanja. Međutim, treba naglasiti da je u ovom trenutku raspoloženje javnosti u Srbiji, prema članstvu Srbije u Europskoj uniji, izrazito negativno", kazao je Milanović.
"Europska unija ne uživa popularnost u Srbiji, ne mislim da je to dobro i zato sam zahvalan Milanoviću na stavovima jer je podržao europski put Srbije i svih ostalih. To je kao grčka tragedija, Hrvatska će napraviti to i to. Prošla su ta vremena, to je mogla biti grčka tragedija prije 20 godina", kazao je Vučić.
Predsjedniku Pahoru ovo je posljednji skup ovog formata koji je inicirao jer Sloveniju u listopadu čekaju predsjednički izbori.