Međunarodna policijska akcija, koja je trajala godinu dana, okončana je zapljenom više od četiri tone kokaina u Trstu. Uhićeno je 38 osoba, među kojima jedan Hrvat i jedan Srbin s hrvatskom adresom. Uhićenja su obavljena u Italiji, Sloveniji, Bugarskoj, Nizozemskoj, Kolumbiji te u Zagrebu i Karlobagu. U središtu svega bio je kolumbijski Zaljevski klan (Gulf clan), moćna kriminalna organizacija proistekla iz kolumbijskih desničarskih paravojski.
Jutarnji list piše o detaljima akcije započete u Kolumbiji gdje je od Zaljevskog klana naručena velika pošiljka kokaina za europsko tržište. Prva pošiljka od 300 kilograma stigla je komercijalnim letom u Italiju. Druga pošiljka, teška četiri tone, prvo je prebačena u Madrid, a potom vojnim avionom u Italiju. Krajnje odredište bio je Trst, gdje su dvojica talijanskih agenata, ranije ubačenih u kriminalno podzemlje, preuzela robu i čekala osobe koje su trebale preuzeti pošiljku.
Tajni agenti se predstavili kao 'logistički posrednici'
"Nismo znali tko će se pojaviti da preuzme drogu. Stalno se radilo s kodnim imenima. Naši agenti čekali su da vide tko će se pojaviti", kazao je pukovnik Leonardo Err iz odjela za financijski kriminal.
U Trst su po robu došli albanski, moldavski, srbijanski, crnogorski i bugarski krijumčari ne sluteći da će upasti u policijsku stupicu. Uhićeno je 38 osoba uključenih u ovaj posao, a tri, koje su bili posrednici, još su u bijegu.
Međunarodna akcija bila je koordinirana iz Ureda javnog tužitelja u Trstu, najzaslužnijem što četiri tone kokaina vrijednog 240 milijuna eura nije došlo na europske ulice. Tajni agenti Ureda tršćanskog tužitelja infiltrirali su se u kriminalnu skupinu predstavljajući se kao "logistički posrednici" za 19 pošiljki droge između prodavatelja i kupaca. Uspjeli su otkriti kontakte, kanale kojim je išla "roba", transportne mreže, imena i šifre telefonske komunikacije. Prema pisanju talijanskih medija, bila je to kolosalna međunarodna prijevara, vjerojatno prva takva u povijesti.
Milan i Radivoje bili su manje važne karike u narkolancu
Među uhićenima je i 37-godišnji hrvatski državljanin, Milan M. te državljanin Srbije, 33-godišnji Radivoje V. koji je neko vrijeme živio u Hrvatskoj. Njih dvojica su uhićeni u Hrvatskoj temeljem talijanske tjeralice i iz Remetinca bi trebali biti izručeni na suđenje u Italiju. Obojica su bili manje važne karike u ovom narkolancu - vozili su kamione u kojima je bila droga.
Razbijanje ovog narkolanca započelo je prije godinu dana kada je policija iz Bogote, glavnog grada Kolumbije, dojavila kolegama u Italiji da kolumbijski Zaljevski klan traži u Italiji sigurne kanale za dopremu kokaina na europsko tržište. Na čelu Zaljevskog klana je bio Dario Antonio Úsuga, poznatiji kao Otoniel. Nakon dojave kolumbijske policije, u Trstu je počela operacija infiltriranja tajnih agenata u kriminalno podzemlje.
Uhićenje narkobosa Daria Antonia Úsuge 'Otoniela', vođe kolumbijskog Zaljevskog klana
Otoniela 'raskrinkao' njegov pas-čuvar
Policajci su se predstavili kao kriminalci kako bi identificirali preprodavače, posrednike i mule te kako bi policija prikupila dokaze za njihovu krivnju i uspješno suđenje. Lani u studenome u kolumbijskoj džungli uhićen je šef kartela Otoniel. Negovo uhićenje ondje je predstavljeno kao pad najvažnijeg šefa kartela još od Pabla Escobara. Potom su istražitelji raskrinkali gustu mrežu veza između Zaljevskog klana i kriminalnih organizacija u Europi, u prvom redu talijanske 'Ndranghete, jedne od najmoćnijih mafijaških organizacija.
Zanimljivo je da je Otoniel uhvaćen zbog svojih problema s kralježnicom, odnosno bolova u leđima zbog kojih je uvijek spavao na specijalnim anatomskim madracima dok se skrivao po kolumbijskoj divljini. Inspektori su mu ušli u trag pretražujući madrace u trošnim seoskim kućama u kojima se krio. Osim toga, kolumbijske snage dočepale su se jednog od njegovih dresiranih pasa-čuvara i obučili ga da pronađe gazdu. Otoniel je na koncu izručen američkim vlastima zbog krijumčarenja droge u SAD-u.