Masivna solarna oluja stigla na Zemlju za Noć vještica: 'Može doći do problema sa satelitskom navigacijom'

Image

Oluja kategorije G3 mogla bi uzrokovati neke probleme sa satelitskom navigacijom, te aurore sve do države Washington

31.10.2021.
15:44
VOYO logo

Sunce je 28. listopada izbacilo veliku baklju nabijenih čestica i sada taj električni vjetar juri prema Zemlji kao snažna geomagnetska oluja. Očekuje se da će oluja — koja se svrstava u kategoriju G3 na skali Centra za predviđanje svemirskih vremenskih prilika (SWPC) — stići na Zemlju kasno u subotu (30. listopada), a učinci će se nastaviti i u Noć vještica (31. listopada), prema izjavi SWPC-a, javlja Live Science.

"Utjecaj oluje G3 na našu tehnologiju općenito je nominalni. Međutim, oluja G3 ima potencijal da odmakne auroru dalje od njezinog normalnog polarnog prebivališta", napisao je SWPC. "Aurora bi se mogla vidjeti na krajnjem sjeveroistoku, na gornjem srednjem zapadu i nad državom Washington."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako nastaju?

Velike solarne baklje ili izbacivanja koronalne mase (CME) rutinski su tip svemirskog vremena do kojeg dolazi kada ogromni oblaci plazme (električno nabijenih plinova koji čine sve zvijezde u svemiru) pobjegnu iz sunčeve atmosfere i cure kroz svemir na stotine i tisuće milja u sekundi. (Trenutna G3 oluja putuje oko 600 milja ili 970 kilometara u sekundi, prema SWPC.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koronalnim masama je obično potrebno oko 15 do 18 sati da stignu do Zemlje, gdje se oblak zabija u magnetski štit našeg planeta, lagano stišćući štit. Nabijene sunčeve čestice zatim obaraju linije magnetskog polja, krećući se prema sjevernom i južnom polu, usput nailazeći na atmosferske molekule. Uzburkane molekule oslobađaju energiju kao šareno svjetlo, stvarajući aurore.

Udar na sustave i komunikaciju

Koronalne mase također mogu poremetiti sustave napajanja i komunikacijsku tehnologiju, ovisno o jačini oluje. Za oluje G3, "mogu se pojaviti problemi sa isprekidanom satelitskom navigacijom i niskofrekventnom radio navigacijom", navodi SWPC.

Veće oluje mogu zadati veći udar, poput zloglasne oluje iz 1859. poznate kao Carrington Event, koja je poremetila Zemljinu magnetosferu toliko ozbiljno da su se telegrafske žice zapalile. Buduće oluje ovog kalibra mogle bi paralizirati globalni internet, objavio je Live Science.

Sunce se trenutno približava razdoblju poznatom kao solarni maksimum - najaktivnijem dijelu njegovog 11-godišnjeg ciklusa. Tijekom tog razdoblja, Sunčevo magnetsko polje, koje kontroliraju koronalne mase i druga solarna vremena, na najjačem je, što rezultira sve jačim solarnim olujama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostale nedavne solarne eksplozije uključuju G2 oluju koja je pogodila Zemlju 11. listopada i još jednu seriju oluja G2 koja je stigla do planeta 27. rujna, piše Live Science.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo