Prema informacijama iz nevladine udruge "Svjedoci svog vremena" koja organizira ovaj pohod točno 68 osoba prijavilo se za sudjelovanje u "Maršu mira" dugom 240 kilometara planiranog trasom preko planine Ozren i potom sjeveroistočne Bosne ka Potočarima kod Srebrenice.
Među njima ima i sudionika iz Hrvatske i Srbije.
"Naš cilj je da se niti jedna žrtva nikada ne zaboravi", kazao je novinarima jedan od organizatora Muhamed Papić pri polasku kolone koja je po jakoj kiši napustila Sarajevo u prijepodnevnim satima.
Kolona iz Sarajeva će se 8. srpnja priružiti sudionicima tradicionalnog marša ka Srebrenici koji se već godinama organizira iz Tuzle i prolazi pravcem kojim su se Srebreničani u srpnju 1995. pokušali izvući iz okruženja i probiti do teritorija pod nadzorom Armije BiH pri čemu su brojni ubijeni u zasjedama srpskih snaga.
Sudionici marša trebali bi stići u Potočare 10. srpnja kako bi dan kasnije sudjelovali u središnjem obilježavanju obljetnice genocida.
Na groblju u memorijalnom kompleksu u Potočarima ove bi godine 11. srpnja trebali biti pokopani posmrtni ostaci 70 bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijenih 1995.
Najmlađa identificirana žrtva koja će tada biti pokopana je dječak koji je u vrijeme kada je ubijen imao tek petnaest godina.
Prema službenim podacima Memorijalnog centra u Potočarima do sada su identificirani i pokopani ostaci 6504 žrtve srebreničkog genocida.