Francuski predsjednik Emmanuel Macron požalio se na iznenađujuću odluku Donalda Trumpa da povuče vojsku iz Sirije zbog "poraza" Islamske države. Kako izvještava RT, Macron je stava da takav potez nije primjeren za "saveznike", jer bi saveznici trebali biti "pouzdani" te se "boriti rame uz rame".
"Duboko žalim zbog odluke o Siriji", rekao je Macron u nedjelju, govoreći na konferenciji za novinare tijekom svog posjeta Čadu.
Hvali američkog ministra obrane Mattisa
"Biti saveznik znači boriti se rame uz rame. To je najvažnija stvar za šefa države i šefa vojske. Saveznik bi trebao biti pouzdan", rekao je Macron koji je istovremeno pohvalio odlazećeg američkog ministra obrane Jamesa Mattisa i njegovo pismo ostavke u kojemu je spominjao važnost saveznika.
"Želim odati počast generalu Mattisu i komentarima koji su pratili njegovu odluku, u godinu dana smo vidjeli koliko je bio pouzdan partner", rekao je Macron.
Francuski predsjednik naglasio je da će Pariz nastaviti s operacijama u Siriji, te je ponovno potvrdio francusku potporu tzv. Sirijskim demokratskim snagama (SDF).
Kako piše RT, poput američkih, malobrojne francuske trupe u Siriji su bez ikakvog mandata i učinkovito zauzimaju teritorije suverene države.
Francuska se više neće moći kriti iza SAD-a
Macronova reakcija na Trumpov potez nije bila neočekivana, piše RT, budući da je Parizu potrebna američka prisutnost kako bi i sam ostao u regiji. Pokušava se predstaviti kao neovisan igrač, vjeruje Patrick Henningsen, analitičar globalnih pitanja.
"U jednu ruku Macron želi prikazati Francusku kao nezavisnog državnog aktera sa svojim vlastitim neovisnim sposobnostima donošenja odluka, posebno s obzirom na sigurnost. Međutim, stvarnost je da želi ostanak SAD-a na strani zv. koalicijskog napora na Bliskom istoku", smatra Henningsen.
Povlačenje SAD-a iz Sirije ostavlja izložene njegove manje partnere, kako vojno, tako i diplomatski, budući da će postati teško objasniti domaćoj publici što zapravo rade tamo.
Henningsen tvrdi da Macron zapravo pokriva tajne operacije za destabilizaciju Sirije te nadodaje da je "promjena režima" u Siriji već godinama na dnevnom redu čitavog niza država.
Francuska izoženija kontroli
Raspadom koalicije i napuštanjem SAD-a iz Sirije, Francuska postaje izloženija kontroli, rekao je analitičar.
"Prije toga, mogli su se sakriti pod krilo Sjedinjenih Američkih Država, kao i Britanij. Prema tome, povlačenje SAD-a iz Sirije, van ilegalnog zauzimanja sjevernoistočne Sirije, ostavlja izložene druge koalicijske partnere", smatra Henningsen.
Najveći dio članova tzv. "anti-ISIL koalicije" gotovo ništa nisu doprinijeli borbi, tako da su lokalne snage, iračka i sirijska vlada uz njihove saveznike, nosile glavni teret borbe. Prema mišljenju Henningsena, izlazak SAD-a mogao bi značiti i kraj cijele koalicije.