KRVAVI NASTANAK KINE /

Mao je gubio rat pa povukao potez koji je ušao u legendu: Kuomintangu nije pomogla ni pomoć Amerikanaca i Rusa

U novoj epizodi serijala XX. stoljeće by Hrvoje Klasić donosimo priču o nastanku komunističke Kine

4.10.2022.
16:54
VOYO logo

Prvog listopada 1949. u 3 sata popodne Mao Ce-tung se popeo na pozornicu na Trgu Tiananmen u Pekingu i pred tisućama okupljenih građana proglasio nastanak Narodne Republike Kine. Mao je bio vođa Komunističke partije, a njegova objava bila je znak definitivne pobjede u građanskom ratu koji je do tog trenutka u Kini trajao već više od dva desetljeća.

Velike promjene u Kini počele su 1912. kada je abdicirao posljednji kineski car Puyi, a država proglašena republikom pod vodstvom Sun Yat-sena iz stranke Kuomintang. 1920-ih Kuomintang nije uspijevao održati vlast nad teritorijem cijele Kine koja je iz godine u godinu tonula u kaos i anarhiju. Politički faktor koji se počeo nametati kao sve veća konkurencija Kuomintangu bila je Komunistička partija Kine osnovana 1921. Novi vođa Kuomintanga nakon Sun Yat-senove smrti 1925. postaje Chang Kai-shek. On odlučuje učvrstiti vlast u zemlji, između ostalog i obračunom sa sve jačim komunistima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BANDA KOJA JE UNIŠTILA ČITAVU DRŽAVU /

Povjesničar u pet minuta objasnio kako je i zašto nastala jedna od najzloglasnijih skupina svijeta

Image
BANDA KOJA JE UNIŠTILA ČITAVU DRŽAVU /

Povjesničar u pet minuta objasnio kako je i zašto nastala jedna od najzloglasnijih skupina svijeta

Dugi marš komunista

Tako je 1927. započeo Kineski građanski rat, koji će s prekidom u vrijeme japanske okupacije trajati sve do 1949. Komunisti su na početku rata trpjeli velike ljudske i teritorijalne gubitke, te su se morali povući na sam jug Kine. A onda se Mao Ce-tung odlučio za potez kojim će, zajedno sa svojim suborcima, ući u legendu. U listopadu 1934. on pokreće tzv. Dugi marš, tj. prebacivanje komunističke gerilske vojske s juga na sjever zemlje kako bi izbjegao zarobljavanje od strane Chiang Kai-shekovih snaga.

Na put dug oko 10 tisuća kilometara krenulo je 130 tisuća vojnika, a na cilj će stići tek jedna desetina od ukupnog broja. Pa ipak, upravo će požrtvovnost koju su komunisti tom prilikom pokazali postati veliki poticaj masovnom ulasku seljaka u redove Komunistčke partije i kineske Crvene armije. Građanski rat između pristaša Kuomintanga i Komunističke partije prekinut je ulaskom japanskih trupa u Kinu 1937. U sljedećih osam godina dvije će suprotstavljene kineske frakcije umjesto međusobno nastaviti ratovati protiv zajedničkog neprijatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi početak kineskog građanskog rata

Japanska kapitulacija u ljeto 1945. označit će kraj Drugog svjetskog rata u Aziji i kraj japansko – kineskog rata, ali ujedno i nastavak davno započetog kineskog građanskog rata. Iako će Chiang Kai-sheka pomagati Amerikanci, pa čak i Sovjeti, Maovi komunisti nezadrživo su napredovali na svim frontama. U siječnju 1949. komunisti ulaze u Peking, a u travnju u Nanking koji je tada bio glavni grad Republike Kine i sjedište vlade.

U Pekingu, kao novom glavnom gradu, Mao Ce-tung će 1. listopada 1949. proglasiti nastanak Narodne Republike Kine. Do kraja godine vojnici i civili koji su podržavali Chiang Kai-sheka bježe na otok Tajvan na kojem će nastaviti postojati Republika Kina, s Taipeijom kao novim glavnim gradom. Posljedice kineskog građanskog rata bile su katastrofalne. U ratu je u borbenim djelovanjima, od gladi i bolesti život izgubilo oko 10 milijuna ljudi. Uništena je industrijska i poljoprivredna infrastruktura i gotovo polovica svih željezničkih pruga.

U sljedećim godinama i komunisti u Narodnoj Republici Kini i Kuomintang u Republici Kini smatrat će da postoji samo jedna Kina, i da su upravo oni njezini legitimni predstavnici. Zahvaljujući američkoj podršci Kinu će u Ujedinjenim nacijama predstavljati Republika Kina, bez obzira što je po broju stanovnika bila 50 puta, a po površini gotovo 300 puta manja od Narodne Republike Kine. Ta će se situacija, u korist komunističke Kine, promijeniti tek 1971. Sedamdeset i tri godine nakon Maovog proglasa na Trgu Tiananmen, službeni Taipei se i dalje protivi ujedinjenju s Narodnom Republikom Kinom, dok službeni Peking i dalje otok Tajvan smatra tek jednom kineskom provincijom.

Sve epizode serijala XX. stoljeće by Hrvoje Klasić pogledajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Imaš priču? Javi nam se!
Imaš priču, ekskluzivu ili jednostavno temu za koju bi se trebalo čuti? Javi nam se, a mi ti jamčimo anonimnost.
Pošalji priču