Kaos i tuga u Bruxellesu. Teroristi su se preselili u srce Europe. A još prošlog petka izgledalo je da kao da je policija napravila velik posao.
U akciji je uhićen Salah Abdeslam, glavni osumnjičeni za
stravične napade u Parizu. Prije dva dana belgijska je Vlada
otkrila da je planirao udariti u Bruxellesu. S Abdeslamom iza
rešetaka, i navodno raspoloženim za suradnju s policijom, napad
se svejedno dogodio.
Tri dana prije, teroristički napad se dogodio i u Istanbulu. U
frekventnoj trgovačkoj ulici poginulo je pet osoba, a 30-tak ih
je ozlijeđeno.
A još se nisu oporavili od prošlog napada kada je početkom godine deset osoba poginulo u najposjećenijem dijelu grada. Oba puta odgovornost je preuzela Islamska država.
U glavnom gradu Turske, Ankari, u listopadu se dogodio najsmrtonosniji udar. Dvojica bombaša samoubojica aktivirala su smrtonosne prsluke i odnijeli 103 života.
Najbliže Hrvatskoj, teroristi su pogodili BIH. U studenom je radikalni islamist ubio dvojicu pripadnika oružanih snaga i ranio trojicu. U travnju je u terorističkom napadu ubijen policajac, a ranjena su još dvojica u Zvorniku.
No, Europa se sjeća i krvavijih udara džihadista. Najgori u
Europskoj uniji potresao je Madrid, kada je 2004. godine u seriji
napada na željeznici poginulo 192 ljudi. Napad je izvela al
Qaeda, kao i onaj u Londonu 2005. kada je poginulo 56
ljudi.
Okrutni napad dogodio se u vrijeme jutarnje gužve, na
najfrekventnijim mjestima.
"I to su bila prva dva velika slučaja gdje se Europa suočila s terorizmom koji izvršava taj čin na javnim mjestima, odnosno u transportnim sredstvima, odnosno na mjestima gdje se okuplja velik broj ljudi", kaže Vlatko Cvrtila, stručnjak za sigurnost i geopolitiku.
Početkom 2015. cijeli je svijet šokirao stravičan masakr u redakciji francuskog satiričnog lista Charlie Hebdo i napadi koji su uslijedili, pri čemu je poginulo 18 ljudi.
No, prava je strava nastupila u studenom. Na više mjesta u Parizu ubijeno je 137 osoba. Odgovornost, baš kao i za posljednji napad u Bruxellesu, preuzela je Islamska država. Za stručnjake - još opasnija od al Qaede.
"Stvaraju se ćelije koje imaju očito različite vrste vrlo ozbiljnih procedura kako ih se ne bi otkrilo. Veliki dio tih ljudi koji se nalaze u tim mrežama danas je prošao određenu obuku, imaju i ratno iskustvo iz Sirije, bili su u postrojbama takozvane Islamske države", kaže Cvrtila.
I predstavljaju veliku opasnost.