Američki predsjednik Donald Trump ranije je pozdravio odluku većine Zaljevskih zemalja da diplomatski i politički blokiraju Katar, unatoč naporima State Departmenta i Pentagona da se SAD, o ovom slučaju, ne izjašnjavaju.
Trump je išao još dalje pa je na Twitteru, u svom stilu, napisao kako je upravo njegov nedavni posjet zaslužan da Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein i Egipat prekinu diplomatske odnose s najbogatijom zemljom na svijetu koja, kako tvrde zemlje u regiji, "podržava terorizam i destabilizira regiju".
Kad se uzme u obzir da je upravo Katar središte američkih vojnih zračnih operacija na Bliskom istoku kao i to da je ta zemlja domaćin jednoj od najvećih vojnih baza Pentagona u tom dijelu svijeta iz koje kreću operacije u Siriju, Irak, Jemen i Afganistan, Trumpovo piskaranje može se ocijeniti, u najmanju ruku, nepotrebnim.
Izgleda da je i on shvatio kako se prenaglio pa je u telefonskom razgovoru sa saudijskim kraljem pozvao na jedinistvo i istaknuo važnost Vijeća za suradnju u Zaljevu.
Olako mijenja mišljenja
Trump je za svojeg nedavnog posjeta Rijadu u kojem se susreo s vođama regije, među kojima je bio i katarski emir Šeik Tamim bin Hamad Al Thanij, laskavo tvrdio kako su SAD i Katar dugo "prijatelji" i saveznici, a s emirom je dogovorio i prodaju "puno lijepe vojne opreme".
Dva tjedna kasnije promijenio je mišljenje. Nakon što je Rijad prekinuo veze s Katarom, Trump je tvitao o potpori tom potezu, tvrdeći da više nema ustupaka kada je riječ o financiranju radikalne ideologije i da čelnici Katara trebaju o tome voditi računa.
Iako su odnosi SAD-a i Katara već zakomplicirani katarskim promicanjem konzervativne i stroge verzije sunitskog islama i vehabizma koji inspiriraju mnoge ekstremističke skupine, SAD bi istu stvar mogao prigovoriti i Saudijskoj Arabiji.
Pojedini dužnosnici State Departmenta i Pentagona u rijetkim su izjavama za medije izjavili kako Katar SAD-u ostaje saveznik, a pokušali su i umanjiti značaj tvitova, hvaleći napore Katara da zaustavi financiranje terorizma. Čini se kako su situacije u kojima Donald Trump nešto napiše na Twitteru, a odmah potom taj sadržaj pokušavaju ublažiti vladine agencije, postale uobičajena praksa u Washingtonu.
Reakcije iz svijeta
Njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel optužio je Trumpa da raspiruje sukobe na Bliskom istoku.
"Takva 'trumpizacija' odnosa u regiji ionako sklonoj krizama posebno je opasna", rekao je, kritizirajući nove velike ugovore o nabavi vojne opreme između Washingtona i Rijada. Francuska i Rusija također su jako zabrinute zbog razvoja krize.
U telefonskom razgovoru s katarskim emirom, šeikom Tamimom ben Hamadom Al-Tanijem, francuski predsjednik Emmanuel Macron izrazio je spremnost poduprijeti "sve inicijative koje bi išle u prilog smirivanju situacije".
Njegov ruski kolega Vladimir Putin pozvao je pak katarskog emira na dijalog.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, čija zemlja ima dobre partnerske odnose s Katarom, ocijenio je da "sankcije protiv Katara" "nisu dobre".
Koliko su Arapi odlučni u svojem naumu da izoliraju Katar dokazuje upozorenje glavnog tužitelja Emirata da će svi koji na društvenim mrežama izraze potporu Kataru dobiti 15 godina zatvora.
Katar pregovara s Iranom i Turskom
"Pregovaramo s Turskom i Iranom i drugim zemljama", rekao je neimenovani katarski dužnosnik, dodajući da će se opskrba odvijati teretnim zrakoplovima Qatar Airwaysa.
Dodao je i da Katar ima dovoljno zaliha žita za četiri tjedna te da vlada ima strateške rezerve hrane, a u Dohi odbacuju i optužbe o podrški terorizmu.