Eksperiment / Kraj NASA-ine osmomjesečne izolacije za šest znanstvenika na Havajima: kako duga svemirska putovanja utječu na psihološko stanje ljudi?

Poput scenarija za film - 6 znanstvenika živjelo je u kupoli na Havajima, potpuno odsječeni od svijeta - donosimo završetak i zaključak njihove avanture od 8 mjeseci.

18.9.2017.
18:40
VOYO logo

Što se tiče NASA-e, ovi su se znanstvenici upravo vratili s Marsa. Skoro tri godišnja doba proveli su u podnožju vulkana Mauna Loa na Havajima, lokaciji na Zemlji koja najviše sliči Marsu. Jeli su smrznuta jela, ali i povrće koje su sami uzgojili.

“Imali smo mrkvu, rajčicu krumpir, peršin, ma svašta. Bilo je fenomalno, hrana iz vlastita uzgoja je stvarno nešto posebno.”, kazao je Joshua Ehrlich, član misijskog tima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, čim su izišli iz izolacije, bacili su se na stara zemaljska jela.

“Za budućnost naše vrste važno je da putujemo u svemir. Jednog dana ćemo morati otići sa Zemlje, jer tko kaže da i mi nećemo izumrijeti kao neke životinje.”, rekao je Samuel Paylor, član misijskog tima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svrha ove misije - otkriti kako duga svemirska putovanja utječu na psihološko stanje ljudi.

“U ovakvim simulacijama NASA može naučiti kako izabrati astronaute, u kakve grupe ih staviti i kako im pružiti potporu za vrijeme dugih misija.”, kazala je Kim Binsted, glavna istraživačica misije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahvaljujući ovoj misiji, NASA će lakše pronaći idealne kanidadate koji bi do 2030. godine trebali zakoračiti na Crveni planet.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bellator Dublin
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo