PRVO STIŽE PORUKA OD 'BANKE' /

Korisnici Androida na meti novih prijevara: 'Žrtve bi mogle ostati bez novca nakon jednog poziva'

Image
Foto: Shutterstock

Prijevaru ćete prepoznati po SMS poruci u kojoj korisnikova banka šalje poveznicu na neku stranicu, a tekst poruke primatelja pokušava uvjeriti da preuzme aplikaciju koja sprječava širenje spama

14.12.2021.
7:09
Shutterstock
VOYO logo

Korisnici Androida na meti su novih prijevara koje bi, kako piše Express, "žrtve mogla ostaviti bez novca nakon jednog telefonskog poziva".

Kako se dalje navodi, radi se o malwareu koji nosi ime BRATA te je do danas otkriven u aplikacijama koje se mogu pronaći u Google Play Store bez da ih je Google uspio prepoznati. Posljednju su verziju malwarea otkrili predstavnici sigurnosne kompanije Cleafy koji su rekli da softver može zaobići većinu modernih antivirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Softver je nedavno otkriven u Italiji, a dosad je uglavnom bio detektiran na teritoriju Brazila. Stručnjaci stoga upozoravaju da bi se taj softver, ako korisnici ne pripaze, mogao proširiti i na ostatak Europe.

Image
UHVATILI KORAK S VREMENOM /

Mirovinsko kupuje softver za detekciju prijevara: Ima 'ono nešto', a vrijedi više od 3,5 milijuna kuna

Image
UHVATILI KORAK S VREMENOM /

Mirovinsko kupuje softver za detekciju prijevara: Ima 'ono nešto', a vrijedi više od 3,5 milijuna kuna

Sumnjive poveznice u SMS poruci

Prijevaru ćete prepoznati po SMS poruci u kojoj korisnikova banka šalje poveznicu na neku stranicu, a tekst poruke primatelja pokušava uvjeriti da preuzme aplikaciju koja sprječava širenje spama. Također, navode da će ih uskoro kontaktirati predstavnik banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Učitaju li poveznicu, korisnici Androida bit će preusmjereni na stranicu napravljenu za krađu korisničkih podataka i odgovora na važna sigurnosna pitanja. Nakon što žrtva posjeti stranicu, nazvat će ih lažni predstavnik banke koji će ih pokušati nagovoriti da instaliraju malicioznu aplikaciju koja traži veliku količinu sumnjivih dozvola, a nakon instalacije preuzima inficirani uređaj te snima što se događa s ekranom, dobiva pristup slikama kao i slanju te primanju poruka.

Problem s apsolutnim pristupom mogućnost je korištenja telefona za autorizaciju provjere u dva stupnja koje puno banaka koristi za osiguravanje korisničkih računa.

Uvijek budite na oprezu

Kako se obraniti od ovakvog napada? Najbolji način je biti uvijek na oprezu te paziti na poruke koje dolaze od nepoznatih pošiljatelja, a posebice ako se u porukama od vas traži da kliknete na poveznicu gdje se od vas traže bankovne informacije, korisnički računi itd.

Osim toga, izbjegavajte i poruke koje od vas traže preuzimanje aplikacija za koje do tada niste čuli jer gotovo je velika mogućnost da dolaze upravo od prevaranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako, pak, niste sigurni da je poruka koju ste dobili službena ili ne, posjetite službenu stranicu vaše banke, kontaktirajte ih i razgovarajte s njihovim agentom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo