PAD STANOVNIŠTVA /

Kakvi nas trendovi čekaju? Kina ide ispod milijarde, a Hrvatskoj prijeti opasan scenarij

Image
Foto: Shutterstock

Postoji i mogućnost da neke europske zemlje, zbog migracijskih, političkih i ekonomskih prilika, također zabilježe smanjenje broja stanovnika za praktički katastrofalnih 15 posto

Ivan Trajković

21.7.2024.
15:28
Shutterstock
VOYO logo

Danas su Kina i Indija najmnogoljudnije zemlje na svijetu, s oko 1.4 milijarde ljudi, dok neke statistike govore da je Indija u blagoj prednosti za oko 25 milijuna ljudi.

Statistički modeli, provedeni na super-računalima, pokazuju da će populacija Indije nastaviti rasti, a procjene idu od "konzervativnih" 1.5 do čak 1.9 milijardi stanovnika 2050. godine. S druge strane, najveći broj znanstvenika i demografa smatra da je Kina već dosegla svoj "prirodni maksimum" stanovništva i da će se ono smanjivati u narednim desetljećima te da će 2050. biti na oko 1.2 milijarde, a do kraja ovog stoljeće čak pasti na oko 700 milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći krivac za ovakvo stanje leži u politici jednog djeteta kineskih vlasti, od početka osamdesetih godina prošlog stoljeća pa do 2016. kada je službeno ukinuta. Danas je i u Kini načelno dopušten "bilo koji broj djece u obitelji", no taj broj vrlo rijetko prelazi dvoje ili troje. Najveći rast stanovništva u sljedeća dva desetljeća bit će zabilježen na afričkom kontinentu, a predviđa se i da će zemlje subsaharske Afrike praktički udvostručiti broj stanovnika, budući da trenutno imaju najmlađe stanovništvo na svijetu.

Image
'NISMO KREATORI KRIZE' /

Kina reagirala nakon teških optužba NATO-a: 'Njihova izjava puna je ratoborne retorike i laži'

Image
'NISMO KREATORI KRIZE' /

Kina reagirala nakon teških optužba NATO-a: 'Njihova izjava puna je ratoborne retorike i laži'

Prema podacima UN-a, do 2050. godine čak 25 zemalja u Europi zabilježit će pad stanovništva između 8 i 10 posto. Postoji i mogućnost da neke europske zemlje, zbog migracijskih, političkih i ekonomskih prilika, također zabilježe smanjenje broja stanovnika za praktički katastrofalnih 15 posto. Najveći rizik za takav scenarij imaju Bugarska, Hrvatska, BiH, Mađarska, Ukrajina, Moldavija i Litva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, mnoga istraživanja govore da rezultati popisa u mnogim zemljama u svijetu nisu 'apsolutni', jer se provode na različite načine i u različitim vremenskim okvirima. Posljednji popis stanovništva u Indiji održan je 2011. godine, a onaj planiran za 2021. odgođen je za listopad ove godine, zbog tadašnje pandemije koronavirusa.

Također, većina se znanstvenika slaže da brojke o globalnoj populaciji imaju"realnu pogrešku" između 2 i 3 posto. Iako se to na prvi pogled ne čini puno, radi se o čak 250 milijuna ljudi "manje-više", što je više od cijele Ruske Federacije - 144 milijuna, Velike Britanije - 68 milijuna, Španjolske - 47 milijuna, a to je čak četiri Italije' koja trenutno ima oko 59 milijuna stanovnika.

POGLEDAJTE VIDEO: Hoće li Orban skupo platiti sastanke u Rusiji i Kini? Bruxelles najavio bojkot Mađarskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo