Konzervativni kupci skloniji su monokromatskim vozilima, dok ostali vozači preferiraju svijetle boje. Popularnost boja automobila može varirati od zemlje do zemlje, a i trendovi boja mijenjaju se.
No statistike pokazuju i koja je boja "najsigurnija" u prometu, pa tako pokazuju i da u nesrećama sudjeluju najviše - crveni automobili.
carVertical proveo je istraživanje koje bi povezalo boje automobila i njihov utjecaj na sigurnost vožnje. Tako ističu da u zemljama s toplom klimom ima više šarenih vozila, na svijetle boje automobila lošije bi reagirali u Norveškoj, Kanadi ili Švedskoj, ali svijetli automobili su nešto sasvim normalno u Kaliforniji ili Italiji. Povezuje se to s time što svjetlija boja reflektira više sunčeve svjetlosti.
A bijela boja najpopularnija je u Australiji (39,1% ukupnog broja vozila) i EU (26,8%). Australci također obožavaju srebrne (15,9%) i sive automobile (14%). Europljani više preferiraju sive boje (25,9%), a slijede crna vozila (24.5%). Sličan postotak crnih vozila može se pronaći i u SAD-u (24,7%). No, vole i bijele (20,9%) i srebrne (17,3%) automobile.
"71% automobila provjerenih na našoj platformi bili su monokromatski – crni, bijeli, sivi ili srebrni. To samo dokazuje da su ljudi prilično konzervativni kada je riječ o kupnji vozila", kaže Matas Buzelis, stručnjak za automobile i voditelj komunikacija u tvrtki carVertical.
U posljednjih 20 godina došlo je do značajnih promjena u trendovima boja automobila. Tako je 42% automobila proizvedenih 2002. godine i provjerenih na spomenutoj platformi za povijest automobila bili su sivi ili srebrni. U međuvremenu, iako je bijela boja trenutno jedna od najpopularnijih boja, 2002. godine u osnovi nije bilo bijelih vozila.
Od svih pregledanih automobila proizvedenih 2020. godine, 26% bilo je sivih, a 18% bijelih. Udio crnih automobila između 2002. i 2020. godine ostao je više-manje isti.
A sigurnost?
Prema istraživanju carVerticala, boja vozila ima utjecaja na vjerojatnost stradavanja u nesreći. Tako 60% crvenih automobila provjerenih na platformi sudjelovalo je u nesrećama, što ovu boju čini najopasnijom za vožnju.
Smeđa (59%) i crna (57%) također su boje automobila koje češće od ostalih završavaju u nesrećama, a slijede žuta (55%), plava (54%), bijela (50%) i siva (50%).
"Nije iznenađenje da crveni automobili češće sudjeluju u nesrećama. Sportski automobili obično su crvene boje, a ljubitelji brzine radije biraju crvene automobile nego konzervativni vozači. To je dovoljno za pretpostaviti zašto su crveni automobili na vrhu baš ove liste"”, objašnjava M. Buzelis.