'JEDNA STVAR ZABRINJAVA' / Koja je razlika između najveće nuklearne prijetnje u povijesti i aktualne Putinove? 'Jednom su mi mama i tata rekli...'

Image
Foto: Profimedia

'U Ukrajini je ovo dugotrajan sukob. Putinove izjave u rujnu bile su tanko prikrivene nuklearne prijetnje, ali nuklearno oružje bilo je zaista u pozadini, ili u prvom planu tijekom cijele ove krize', kaže direktorica Projekta za nuklearna pitanja

17.10.2022.
9:36
Profimedia
VOYO logo

Listopad 1962. poznat je kao razdoblje kada su nuklearne napetosti bile pojačane tijekom Kubanske raketne krize. No, mnogi su se pitali jesu li napetosti iste sada usred tekućeg rata između Rusije i Ukrajine, piše Matthew Impelli za Newsweek u tekstu o usporedbi nuklearnih tenzija za vrijeme Kubanske krize s današnjim trenutkom.

Tijekom razdoblja od gotovo dva tjedna u listopadu 1962., činilo se da je svijet na rubu nuklearnog rata nakon što su američke vojne snage otkrile sovjetske lokacije za nuklearne projektile koje su se gradile na Kubi. Kao odgovor, tadašnji predsjednik John F. Kennedy pozvao je mornaricu da Kubu stavi u "karantenu", pozivajući Sovjetski Savez da ukloni nuklearno oružje s obližnjeg otoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od veljače 2022. Rusija je nastavila ratovati protiv Ukrajine, a mnogi vjeruju da bi predsjednik Vladimir Putin mogao biti gurnut na rub i potencijalno upotrijebiti nuklearno oružje.

Image
'MISLE DA ĆE IM TO POMOĆI' /

Kakva je ovo letjelica iznad Kijeva? Eksplozije potresle glavni grad Ukrajine, snimljena bitka s opakim ruskim oružjem

Image
'MISLE DA ĆE IM TO POMOĆI' /

Kakva je ovo letjelica iznad Kijeva? Eksplozije potresle glavni grad Ukrajine, snimljena bitka s opakim ruskim oružjem

Život 1962. godine

Jack Commander koji je 1962. godine imao samo šest godina, nedavno je govorio za Newsweek o vježbama za potencijalni nuklearni napad koje je morao izvoditi u školi dok je živio u Orlandu na Floridi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U školi, vrtiću i predškolskom… kad bi se oglasila sirena i bio bi neizbježan napad nuklearnom bombom, sva bi djeca gurnula glave ispod stolova i ušuškala se", rekao je Commander za Newsweek. "To je bila standardna vježba ili praksa za učenike u školi da se pripreme za napad nuklearnom bombom."

"Ljudi iz moje generacije, mi se i danas šalimo na tu temu, 'Sjećaš li se kad smo bili u školi i morali sagnuti glavu pod stol?", rekao je Commander.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je objasnio da je živio u blizini baze američkih zračnih snaga i primijetio je desetke bombardera kako neprestano lete iznad njih u slučaju potrebe za napadom. "Činilo se kao da su stotine bombardera jer je naša kuća bila na putanji leta, a prozori na kući su se tresli dan i noć tijekom tog 10-dnevnog razdoblja", rekao je. "Bombarderi su samo jedan za drugim kružili, uzlijetali i slijetali. Bilo je ludo."

Commander kaže da su on i njegova obitelj osjetili "olakšanje" nakon što je Kubanska raketna kriza riješena, kada je Sovjetski Savez pristao ukloniti svoje nuklearno oružje s Kube. "Jednom su mi mama i tata rekli da je sve u redu, opasnost je prošla, bilo je to samo olakšanje. Konačno sam se mogao dobro naspavati jer avioni više nisu cijelu noć tresli kuću."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesu li se stvari promijenile?

Heather Williams, direktorica Projekta za nuklearna pitanja i viša suradnica u Programu međunarodne sigurnosti pri Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS), također je govorila za Newsweek o Kubanskoj raketnoj krizi i kako su se stvari od tada promijenile.

Williams je objasnila da je jedan od najočitijih razloga zašto su trenutne nuklearne napetosti drugačije od onih iz 1962. to što je kubanska raketna kriza "bila između dva nuklearno naoružana protivnika, koji su zbog raspoređivanja na Kubi bili vrlo blizu jedan drugome. "

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U trenutnoj krizi, Ukrajina nema nuklearno oružje, tako da je ta dinamika malo drugačija", rekla je Williams te dodala da su vrste nuklearnog oružja još jedna velika razlika u napetostima sada u usporedbi s 1962.

"Sada govorimo o taktičkom nuklearnom oružju. To je ono što stvarno zabrinjava. To bi bilo nuklearno oružje manje snage, kraćeg dometa, potencijalno korišteno na bojnom polju", rekla je Williams za Newsweek. "Tijekom kubanske raketne krize, ovo je bilo strateško oružje mnogo veće snage. Dakle, zamislite slike oblaka gljive."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Također je bilo malo akutnije. Kubanska raketna kriza trajala je 13 dana, stvarno intenzivno, bilo je puno javnih poruka i javnog signaliziranja o tome što se događa. U Ukrajini je ovo dugotrajan sukob. Putinove izjave u rujnu bile su tanko prikrivene nuklearne prijetnje, ali nuklearno oružje bilo je zaista u pozadini, ili u prvom planu tijekom cijele ove krize."

Kako je primijetila Williams, Putin je govorio o korištenju daljnjih obrambenih metoda ako Rusija osjeti egzistencijalnu ugroženost. "Ako Rusija osjeti da je njezin teritorijalni integritet ugrožen, upotrijebit ćemo sve obrambene metode koje su nam na raspolaganju, i to nije blef", rekao je Putin prošlog mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz Putinovu prošlu opasku, saveznik čelnika Kremlja, Ramzan Kadirov, šef Čečenske Republike, također je nedavno spomenuo korištenje "nuklearnog oružja male snage".

Koja je današnja razina prijetnje?

Unatoč nedavnoj retorici Putina i drugih, Williams je također govorila o trenutačnim razinama prijetnje u usporedbi s onima tijekom Kubanske raketne krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da je vrlo malo vjerojatno da će Putin upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini. Cijena bi za njega bila tako velika, da mu to ne bi pomoglo da dobije rat u Ukrajini, najvjerojatnije bi izgubio mnogo svojih bliskih partnera na koje se oslanja", rekla je Williams. "No, ne mislim da bismo njegove prijetnje trebali shvatiti olako. Predsjednik Joe Biden je prije nekoliko dana održao govor rekavši: 'Ne bismo trebali ovo tumačiti kao blef', i ja se slažem s tim.

Dakle, ove prijetnje moramo shvatiti vrlo ozbiljno, iako mislim da je vjerojatnost prilično mala", rekla je Williams za Newsweek. "Tijekom Kubanske raketne krize bilo je puno opasnije jer su ta dva protivnika s nuklearnim oružjem išla jedan na drugoga, doslovno."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s ratom u Ukrajini možete pratiti iz minute u minutu OVDJE.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo