Ovi stavovi u posljednje su vrijeme popularni diljem Europe, a iako postoje razni prigovori, ovo su neki od argumenata protiv Europske unije koji se najčešće ponavljaju.
Europskoj uniji je dana prevelika moć
Europska unija nastala je kao zajednica zemalja koje imaju zajedničke ekonomske interese, no s vremenom se razvila u političku uniju. Samim time na sebe je preuzela donošenje odluka koje bi, prema mišljenju euroskeptika, trebale donositi članice samostalno.
To je tako od 1992. godine, kada je potpisan Ugovor iz Maastrichta, kojim su ovlasti Europske unije proširene na nova područja. Mnoga pravila koja nameće Europska unija trebala bi vrijediti jednako za sve zemlje članice, no pritom često nisu u obzir uzete mnoge povijesne i kulturološke razlike. Nacionalnim parlamentima nije ostavljena mogućnost da o tim pravilima raspravljaju niti da ih propitkuju.
Europska unija je nedemokratična
Europska unija ima ogromnu moć, no za svoje odluke i postupke ne odgovara nikome. Većina odluka nastaje i donosi se unutar Europske komisije, čiji članovi nisu izabrani standardnim demokratskim postupkom. Isti je slučaj i s birokratskim sustavom i administracijom unutar Europske unije.
Kao demokratski element Europske unije navodi se Europski parlament, no on nema toliko ovlasti i rijetko ozbiljno utječe na donošenje važnijih odluka unutar EU. Europsko vijeće se, pak, često sastaje i donosi odluke iza zatvorenih vrata.
Neka područja trebaju ostati u nadležnosti nacionalnih Vlada
Mnoge odluke koje se donose na razini Unije temelje se na principu supranacionalizma. Kako bi to funkcioniralo, zemlje članice moraju se složiti i predati dio svoje suverenosti Europskoj uniji. Euroskeptici smatraju kako neka područja, kao što su obrana, oporezivanje i tečaj valute, moraju ostati u nadležnosti nacionalnih Vlada pojedinih članica.
Pokazalo se kako je mnoge politike bolje voditi na nacionalnoj razini jer EU u tome nije bila toliko učinkovita. Tako Europska unija često nudi kompromisna rješenja koja ne zadovoljavaju niti jednu uključenu članicu, a nemoguće je svima ugoditi, piše Civitas.org.uk.
Vezani članci:
arti-201001290700006 arti-201007060687006 arti-201005100009006 arti-201006170594006 arti-201009160863006