Novoizgrađeni umjetni otok u Južnom kineskom moru, na koji je nedavno sletio i kineski vojni zrakoplov, trebat će velike količine električne energije za sve radarske sisteme, svjetionike, pogone te tehniku oko aerodroma, što je samo dio opreme koju Kinezi namjeravaju upogoniti na tom spornom komadiću umjetnog kopna. Rješenje tog problema mučilo je službeni Peking sve donedavno dok se nisu dosjetili: izgradit će plutajuće nuklearne elektrane. Posao se već zahuktava, tako da državno brodogradilište već planira proizvodnju 20-ak plovilica koje bi energijom napajale udaljene lokacije poput naftnih platformi i spomenutog otoka, donosi kineski državni dnevni list Global Times.
Direktor kineske Agencije za atomsku energiju Xu Dazhe u siječnju je već rekao kako plan postoji, ali da još mora proći detaljnu znanstvenu evaluaciju, međutim kako će ovakav projekt omogućiti da Kina postane prava pomorska sila, što i je cilj unutar petogodišnjeg ekonomskog programa do 2020. godine. Paralelno, Kina je zemlja s najviše nuklearnih elektrana u izgradnji za civilnu upotrebu na svijetu.
Realizacijom ovog projekta Kina ne bi bila prva zemlja s pomorskim nuklearnim elektranama, već je to 60-ih godina izvela američka vojska kako bi električnom energijom napajala područje oko Panamskog kanala, prilagodivši za tu potrebu staru topovnjaču iz Drugog svjetskog rata. Još prije toga, od 50-ih godina, nuklearna energija koristila se kao pogon u američkoj podmornici Nautilus.
Južno kinesko more često je mjesto gdje haraju tajfuni, a brodovi i podmornice s nuklearnim pogonom moraju imati mogućnost brzo se ukloniti iz problematičnog područja, tako da se još ne zna kakve sve sigurnosne i manevarske mogućnosti trebaju imati te kineske plovilice, no stvar je već očito daleko odmakla, a poduzetni Kinezi već rade na nizu rješenja.