KINESKI ŠPIJUNI VREBAJU NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: /

Infiltraciju provode iz fotelje, zapadni obavještajci otkrili uznemirujuće novosti

Image
Foto: Profimedia

Obavještajne službe zapadnih zemalja upozoravaju kako kineski špijuni koriste društvene mreže za novačenje novih špijuna koji im otkrivaju informacije iz gospodarstva, znanosti i politike

29.8.2019.
7:00
Profimedia
VOYO logo

Kontraobavještajci sa Zapada tvrde kako inozemni agenti koriste društvene mreže kako bi angažirali pomagače, a poslovna mreža LinkedIn im je glavno lovište. Obavještajne agencije u SAD-u, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Francuskoj izdale su upozorenja o stranim agentima koji kontaktiraju tisuće korisnika na mreži. Dodaju kako su kineski špijuni u tome najaktivniji, piše The New York Times.

"Vidjeli smo kako kineske obavještajne službe to masovno čine", rekao je William R. Evanina, direktor Nacionalnog centra za obavještavanje i sigurnost, vladine agencije koja prati inozemne špijune i upozorava kompanije na moguću infiltraciju. "Umjesto da se špijuni šalju u SAD za angažiranje jedne mete, efikasnije je sjediti iza računala u Kini i slati zahtjeve za prijateljstvo tisućama meta pomoću lažnih profila."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PROFIL PROSVJEDNIKA U HONG KONGU: /

Mladi, visoko obrazovani i mrze policiju

Image
PROFIL PROSVJEDNIKA U HONG KONGU: /

Mladi, visoko obrazovani i mrze policiju

Idealno za špijunažu

Takva zloupotreba društvenih mreža posljednjih je tjedana uzrokovala pojačan nadzor. Facebook, Twitter i YouTube priopćili su kako su izbrisali račune s kojih su proširene dezinformacije o prosvjedima u Hong Kongu. Mnoge su države upotrijebile slične metode, nakon vrlo uspješne akcije Rusije prije tri godine.

Američki dužnosnici kažu kako je LinkedIn, koji je u vlasništvu Microsofta, idealno sredstvo za širenje dezinformacije i novačenje za špijunažu. To je zato što mnogi od 645 milijuna korisnika često od stranaca traže mogućnosti zaposlenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, LinkedIn je i jedina američka društvena mreža, koja nije cenzurirana u Kini, jer je tvrtka pristala cenzurirati osjetljiv sadržaj. Kineski agenti često šalju ponude za posao ili suradnju putem LinkedIna kako bi potencijalnu metu doveli u Kinu. Najčešće se služe krinkom korporacija za zapošljavanje koja im nudi plaću za savjetovanje ili angažman u istraživanju. Lažni profili su često primamljivi, jer ih je kreirala umjetna inteligencija, piše AP.

Vrbovanje i kazne

Tako su pokušali vrbovati jednog bivšeg visokog vanjskopolitičkog dužnosnika u Obaminoj administraciji, službenika danskog ministarstva vanjskih poslova i američkog karijernog diplomata. Poznat je i slučaj bivšeg zaposlenika CIA-e i obrambeno-obavještajne agencije, Kevina Malloryja, koji je u svibnju oosuđen na 20 godina zatvora zbog špijuniranja za Kinu, koje je započelo u veljači 2017. kada je on odgovorio na poruku kineskog špijuna koji se predstavljao kao predstavnik istraživačkog centra.

Američko je pravosuđe prošlog listopada podiglo optužnicu protiv kineskog obavještajca Yanjua Xua, zbog ekonomske špijunaže. U isto su vrijeme francuske obavještajne službe izvijestile kako su kineski agenti koristili društvene mreže, a naročito LinkedIn, kako bi kontaktirali 4000 vladinih dužnosnika, znanstvenika i direktora tvrtki u Francuskoj.

Kinezi nisu ništa komentirali

U LinkedInu tvrde kako pronalaze lažne račune te ih uklanjaju, a oformili su i tim koji analizira podatke iz različitih izvora, uključujući vladine agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi provodimo naše politike koje su vrlo jasne - stvaranje lažnog računa ili lažne aktivnosti s namjerom da zavedu ili lažu naše članove krši naše uvjete pružanja usluge", rekla je glasnogovornica LinkedIna, Nicole Leverich.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorilo na upit američkih medija o ovom slučaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo