Čini se da je indijski premijer Narendra Modi izravno osudio invaziju Moskve na Ukrajinu, rekavši ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da sada nije vrijeme za rat. U posljednjem u nizu neuspjeha za ruskog čelnika, Modi mu je rekao da treba "krenuti putem mira" i podsjetio ga na važnost "demokracije, diplomacije i dijaloga". Modijevi komentari došli su tijekom sastanka licem u lice u petak, na marginama regionalnog summita, i istaknuli sve veću izolaciju Rusije na diplomatskoj pozornici. Došli su samo dan nakon što je Putin priznao da je i Kina "izrazila zabrinutost" zbog invazije. "Znam da današnje doba nije doba rata i razgovarali smo s vama mnogo puta telefonom o tome da su demokracija, diplomacija i dijalog sve te stvari koje dotiču svijet", rekao je Modi Putinu tijekom samita Šangajske organizacije za suradnju u Samarkandu u Uzbekistanu.
"Definitivno ćemo dobiti priliku razgovarati o tome kako možemo krenuti putem mira u nadolazećim danima, također ću dobiti priliku razumjeti vaše stajalište", dodao je, prema opisu sastanka indijskog ministarstva vanjskih poslova. Putin je odgovorio indijskom čelniku da je svjestan njegove zabrinutosti. “Znam za vaš stav o sukobu u Ukrajini i znam za vašu zabrinutost. Želimo da se sve ovo završi što prije”, rekao je.
Niže diplomatske poraze
Modijeva očita kritika ruske invazije samo je posljednja prepreka za Putina, čije su snage pretrpjele niz velikih poraza na bojnom polju posljednjih tjedana. Ukrajina tvrdi da je ponovno zauzela oko 8000 četvornih kilometara teritorija. Diplomatski gledano, čini se da je Moskva također u gubitničkom nizu i to je istaknuto razmjenom mišljenja na summitu u Samarkandu, koji okuplja čelnike iz Rusije, Kine, Indije, Pakistana, Irana i četiri srednjoazijske zemlje.
Činilo se da bi Moskva i Peking željeli predstaviti ujedinjenu frontu na summitu kao protutežu Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima. Međutim, pojavili su se znakovi podjela oko ruske invazije, koja je uznemirila čelnike bivših sovjetskih teritorija u središnjoj Aziji koji su zabrinuti da bi izolacija Rusije mogla zahvatiti i njihove zemlje.
Indija i Kina najveći su kupci ruske nafte, a sudeći prema proteklim danima, obje imaju rezerve prema ratu i daju Moskvi razlog za razmišljanje. Ranije na summitu, nakon što je potvrdio zabrinutost Kine, Putin je rekao: "Visoko cijenimo uravnotežen stav naših kineskih prijatelja kada je u pitanju ukrajinska kriza."
Najznačajnija ruska mušterija
New Delhi, kao i Peking, imaju snažne veze s Moskvom još iz Hladnog rata i dosad se uglavnom klonio izravne osude invazije Rusije, koja je i dalje najveći dobavljač oružja Indiji. U izjavi objavljenoj nakon sastanka u petak, indijsko Ministarstvo vanjskih poslova reklo je da su se razgovori između dvojice čelnika "također odnosili na globalnu sigurnost hrane, energetsku sigurnost i dostupnost gnojiva u kontekstu izazova koji proizlaze iz trenutne geopolitičke situacije.
Dogovorili su se da će ostati u kontaktu", dodalo je ministarstvo. Sastanak dolazi u trenutku kada se nastavlja teško granatiranje u područjima južne i istočne Ukrajine. Ukrajinski dužnosnici rekli su da su otkrili najmanje 440 grobova na mjestu masovnog ukopa u gradu Iziumu u nedavno oslobođenoj regiji Harkiv.