'LOVE' IH KINEZI / U Londonu bijesni zbog poteza svojih bivših vojnih pilota: 'Strašno! Pa što oni misle? Stavljaju se u službu neprijatelja'

Image
Foto: Profimedia

Kina traži pilote s dugogodišnjim iskustvom upravljanja ratnim zrakoplovima NATO-a, nudi im godišnje plaće i do 240.000 funti, a pritom koristi 'headhunter' agencije koje love vrhunske stručnjake

18.10.2022.
21:34
Profimedia
VOYO logo

Kina je angažirala desetke bivših britanskih vojnih pilota da bi podučavali pripadnike kineskih oružanih snaga kako da pobijede u eventualnom sukobu sa zračnim snagama zapadnih zemalja. Britanski dužnosnici smatraju to "prijetnjom interesima Ujedinjenog Kraljevstva", piše Sky News.

Jedan neimenovani britanski dužnosnik kazao je da tridesetak uglavnom bivših pilota borbenih zakoplova te nekolicina pilota helikoptera - namamljenih godišnjim plaćama od oko 240.000 funti - trenutačno borave u Kini obučavajući tamošnje pilote. Britanski vojni analitičari drže da je to zapanjujuća povreda nacionalne sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
IZNIMNO OPASNE PORUKE - ŠTO SE TO 'KUHA'? /

Pokazao moćnu vojsku i zagrmio: 'Nitko više neće maltretirati Kinu! Tko pokuša, razbit će glavu o naš veliki čelični zid'

Image
IZNIMNO OPASNE PORUKE - ŠTO SE TO 'KUHA'? /

Pokazao moćnu vojsku i zagrmio: 'Nitko više neće maltretirati Kinu! Tko pokuša, razbit će glavu o naš veliki čelični zid'

U Ministarstvu obrane upaljen alarm

"To je strašno. Što su oni mislili", kazao je jedan umirovljeni viši časnik Kraljevskog ratnog zrakoplovstva (RAF) čuvši tu vijest.

Peking navodno radi na tome da angažira još više aktivnih i bivših vojnih pilota i drugih stručnjaka iz RAF-a, Kraljevske mornarice i britanske vojske, ali i osoblja iz drugih zapadnih zemalja. Situacija je toliko ozbiljna da je obavještajna služba Ministarstva obrane u utorak izdala "upozorenje na prijetnju" kako bi upozorila i službeno i bivše vojno osoblje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sky News piše, pozivajući se na jednog britanskog dužnosnika, da Kina koristi usluge tzv. headhuntera (lovaca na vrhunske stručnjake) iz trećih zemalja, uključujući i jednu tvrtku iz Južne Afrike. Istidužnosnik kaže da takva vrsta zapošljavanja predstavlja "prijetnju interesima Ujedinjenog Kraljevstva i Zapada" te da ih vlada u Londonu gleda sa "zabrinutošću i neodobravanjem".

"Svi bivši britanski vojnici koji su prihvatili posao obuke kineskih vojnih pilota gotovo sigurno unapređuju kinesko vojno znanje i sposobnost", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

London zasad nemoćan spriječiti bivše pilote

Usprkos svemu, čini se da je Ujedinjeno Kraljevstvo bilo nemoćno zaustaviti ta zapošljavanja ili prisiliti bivše vojno osoblje, koje je prihvatilo poslove u Kini, da se vrate kući. Zasad nema podataka da je netko od tih bivših vojnih pilota prekršio Zakon o službenoj tajni, što bi bilo kazneno djelo. A britansko Ministarstvo obrane priopćilo je kako radi na tome da Kini znatno oteža otimanje vojnih strčnjaka.

"Poduzimamo mjere kako bismo odvratili sadašnje i bivše pilote od regrutiranja. Ne želimo da se naša prethodna šutnja o tome krivo protumači kao naše prihvaćanje ili odobravanje tih aktivnosti", rekao je za Sky News neimenovani dužnosnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nagli porast takvih angažmana uočen je od kraja 2019. godine, prije uvođenja karantene zbog COVID-a. Britanski dužnosnici mogli reći koliko je još bivših vojnih pilota koji su na meti headhuntera. "To je sigurno više od pukog curenja", kazao je sugovornik Sky Newsa.

Žele i pilote sa supertajnog mlažnjaka F-35

Nisu navedeni ni identiteti onih koji su već angažirani u Kini, jedino je rečeno da je veliki broj njih u kasnim 50-ima i da su napustili vojsku prije nekoliko godina. Kina, naime, traži pilote s dugogodišnjim iskustvom upravljanja britanskim i drugim ratnim zrakoplovima NATO-a, uključujući borbene zrakoplove Typhoon i Tornado te letjelice Harrier jump jet - koji su prije djelovali s britanskih nosača zrakoplova, kako bi naučili svoje pilote kako se najbolje suprotstaviti njihovim sposobnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To nije obuka kineskih pilota na zapadnim zrakoplovima. Njima su potrebni iskusni piloti sa Zapada da im pomognu u razvoju taktike i sposobnosti kineskog vojnog zrakoplovstva", rekao je dužnosnik.

Pretpostavlja se da su Kinezi pokušali regrutirati i bivše pilote koji su se obučavali na supertajnoj, američkoj petoj generaciji brzih mlažnjaka F35, ali da im to nije pošlo za rukom. Spomenute letjelice, od kojih svaka vrijedi više od 100 milijuna funti (oko 115 milijuna eura), koriste vrlo osjetljivu stealth tehnologiju (tzv. nevidiljivi zrakoplovi) i glavna su meta špijunaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Budimo iskreni, Kina nam je neprijatelj'

U pokušaju da oteža Kini angažiranje još bivših pilota, britansko Ministarstvo obrane odlučilo je pooštriti zakone o sigurnosti i ugovore o zapošljavanju.

"Svo sadašnje i bivše osoblje već podliježe Zakonu o službenoj tajni, a preispitujemo i uvođenje ugovora o povjerljivosti i sporazuma o tajnosti podataka u cijelom sustavu obrane, dok će novi prijedlog zakona o nacionalnoj sigurnosti stvoriti dodatne alate za rješavanje suvremenih sigurnosnih izazova, uključujući i ovaj", priopćilo je ministarstvo obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojni analitičar Francis Tusa saznanja o angažmanu bivših britasnkih pilota u Kini ocijenio je "zapanjujućima".

"Budimo iskreni, Kina je neprijatelj, a imamo britanske podanike koji su odlučili da je u njihovom osobnom ineresu služiti našem neprijatelju i podučavati ga kako da nas porazi. To je nevjerojatno zastrašujuće", kazao je Tusa za Sky News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo