KATALONCI NE ŽELE NEZAVISNU DRŽAVU: /

No, njihovi dužnosnici su službeno postali eurozastupnici

Image
Foto: Profimedia

Bivši članovi katalonske vlade Carles Puigdemont i Antoni Comín, koji su u progonstvu u Belgiji od 2017.

20.12.2019.
16:09
Profimedia
VOYO logo

Bivši članovi katalonske vlade Carles Puigdemont i Antoni Comín, čije izručenje iz Belgije traži Španjolska, u petak su dobili akreditaciju od Europskog parlamenta i tako postali zastupnici ondje. Bivši predsjednik vlade Puigdemont i Comín zadužen za zdravstvo nalaze se u Belgiji od 2017. godine nakon što su u Barceloni proglasili samostalnu republiku Kataloniju. U Španjolskoj su optuženi za poticanje stanovnika na ustanak, neposluh, te nezakonito korištenje javnog novca za organiziranje referenduma kojeg je bio zabranio Ustavni sud.

U svibnju su na izborima za Europski parlament osvojili zastupnička mjesta na listi stranke za nezavisnost Katalonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No Europski parlament uskratio im je akreditaciju pa nisu mogli preuzeti mjesta i sudjelovati na konstituirajućoj sjednici. U četvrtak je, međutim, Sud Europske unije u Luxembourgu presudio kako je španjolsko pravosuđe trebalo pustiti njihovog zatvorenog kolegu Oriola Junquerasa da preuzme mjesto u Europskom parlamentu.

Image
JOZO RADOŠ UKLJUČEN U DIPLOMATSKI SKANDAL? /

Izgnanog eurozastupnika proveo po zgradi Parlamenta bez propusnice

Image
JOZO RADOŠ UKLJUČEN U DIPLOMATSKI SKANDAL? /

Izgnanog eurozastupnika proveo po zgradi Parlamenta bez propusnice

Treći europarlamentarac dobio 13 godina zatvora

Junqueras, bivši potpredsjednik katalonske vlade, također je u svibnju osvojio mjesto u Europskom parlamentu no nalazio se u pritvoru u Španjolskoj pod istim optužbama pa nije mogao preuzeti mjesto eurozastupnika. Sudac u Luxembourgu rekao je kako je objavom rezultata izbora automatski stekao imunitet zastupnika te da mu je španjolsko pravosuđe trebalo dopustiti odlazak u Europski parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Junqueras je u listopadu osuđen na 13 godina zatvora. Vrhovni sud u Madridu osudio je još osmoricu bivših dužnosnika na nešto manje zatvorske kazne. Junquerasov odvjetnik zatražio je njegovo puštanje na slobodu dok je španjolsko državno odvjetništvo zatražilo njegov ostanak u zatvoru tvrdeći da se presuda u Luxembourgu ne odnosu na osuđujuću presudu nego na prethodno razdoblje dok se nalazio optužen u pritvoru. Španjolski Vrhovni sud će idućih dana razmotriti presudu iz Luxembourga pa se očitovati o njoj.

Puigdemont i Comín su u Bruxellesu pozdravili presudu Suda EU-a. Puigdemont je u petak izlazeći iz Europskog parlamenta rekao: "Morali smo se boriti protiv moćne mašinerije pod utjecajem španjolske države. Europsko pravosuđe kaže da smo eurozastupnici, a zakone je potrebno poštivati. Ovo je velika pobjeda za Europu".

On i Comín dobili su privremene akreditacije koje bi u idućih desetak dana mogle postati stalne. Kada postanu stalne zatražit će da se protiv njih povuče europski uhidbeni nalog iz Španjolske. Španjolski sud i dalje traži od Belgije njihovo izručenje. Belgijski sud je ovaj mjesec odgodio odluku do sredine veljače. Španjolski ministar unutarnjih poslova Fernando Grande-Marlaska rekao je kako će Španjolska poštivati odluke sudova.

Većina protiv neovisnosti

Oko 43,7 posto stanovnika autonomne pokrajine Katalonije htjelo bi da ona postane neovisna država dok se tome protivi njih 47,9 posto, pokazala je anketa koju je u petak objavila javna katalonska institucija za ispitivanje mišljenja Centre d'Estudis d'Opnió (CEO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je provedeno u trenutku zategnutih političkih odnosa Barcelone i Madrida, te nakon što je sudac Vrhovnog suda u listopadu osudio devetero katalonskih dužnosnika na zatvorske kazne od 9 do 13 godina zbog organiziranja referenduma o samostalnosti 2017.

Ustavni sud je bio zabranio provođenje referenduma. Dužnosnici su nakon referenduma proglasili republiku Kataloniju, no ona nije zaživjela u stvarnosti. CEO je proveo anketu od 14. studenog do 5. prosinca na uzorku od 1500 ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katalonija sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku jedna je od 17 autonomnih pokrajina Španjolske. Ona je turistički i industrijski motor gdje nastane 19 posto španjolskog BDP-a. Od 1978. godine ima svoju vladu, parlament, škole, bolnice i policiju a katalonski jezik je službeni u tamošnjim institucijama. Španjolska središnja vlada iz Madrida upravlja vanjskom, obrambenom i fiskalnom politikom.

Predsjednik katalonske vlade Quim Torra rekao je u listopadu kako do kraja svog mandata u prosincu 2021. godine namjerava organizirati novi referendum o punoj nezavisnosti i uspostaviti republiku. Španjolski premijer Pedro Sánchez rekao je istovremeno da španjolski ustav ne dopušta referendume slijedom čega ga vlada ne namjerava odobriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo