Nuklearni rat između Indije i Pakistana mogao završiti sa 125 milijuna mrtvih ljudi u samo nekoliko dana, što je iznad broja smrtnih slučajeva tijekom cijelog Drugog svjetskog rata, te započeti svjetsku ekološku propast, pokazala je nova studija objavljena u srijedu u znanstvenom časopisu "Science Advances", piše RT.
U studiji se predviđa ogroman broj smrtnih slučajeva u slučaju takvog sukoba zbog kojega bi globalne temperature mogle pasti na razine slične posljednjem ledenom dobu. "Takav rat bi mogao biti prijetnja ne samo lokacijama na koje bi bombe mogle biti usmjerene, već i cijelom svijetu", rekao je koautor studije i profesor ekoloških znanosti na Sveučilištu Rutgers, Alan Robock.
Nuklearna zima
Svako detonirano nuklearno oružje moglo bi izbrisati čak 700.000 ljudi, otkriveno je računalnom simulacijom. Eksplozije bi mogle poslati toliko čađe i krhotina u atmosferu da bi to potaknulo "nuklearnu zimu", što bi dovelo do brzog pada temperatura, propadanje usjeva i na kraju masovno umiranje od gladi.
"To je rat koji bi bio bez presedana u ljudskom iskustvu", rekao je vodeći autor studije, Brian Toon, koji je pomogao skovati pojam "nuklearna zima" radeći s timom istraživača 1980-ih.
2025. ključna godina
Iako Indija i Pakistan trenutno imaju oko 300 primjeraka nuklearnog oružja, studija kaže da bi taj broj do 2025. godine mogao narasti do 500. Prema računalnim simulacijama, istraživači pretpostavljaju da bi upravo 2025. godine mogao izbiti taj hipotetički rat.
"Nadam se da će Pakistan i Indija primiti na znanje ovo istraživanje", rekao je Toon, piše RT.