U Barceloni se u petak okupilo 525.000 zagovornika nezavisnosti Katalonije u prosvjedu nezadovoljstva zbog osuđujućih presuda njihovim čelnicima. Traže odcjepljenje od Španjolske, podaci su gradske policije.
Glavno okupljanje, na kojem je i najviše prosvjednika, prolazi mirno s brojnim istaknutim zastavama koje simboliziraju nezavisnost i transparentima poput: „Sloboda političkim zatvorenicima“.
U drugom dijelu grada tisuće studenata i učenika, koji su u srijedu stupili u trodnevni štrajk, pokušavaju doći do zgrade španjolske policije koju čuva interventna policija. Ondje je došlo do okršaja u kojem su privedene tri osobe, od kojih je dvoje maloljetnika, a jedan je policajac ozlijeđen.
Studenti zamaskiranih lica približavaju se i bacaju kamenje i boce pa se povlače nakon intervencije policije.Viču: „Antifašistička Barcelona“ i „Ulice će uvijek biti naše“. Bacili su dimnu kutiju i više petardi, zapalili kontejnere za smeće i postavljaju barikade.
U petak je u Kataloniji, autonomnoj pokrajini sa 7,5 milijuna
stanovnika, počeo opći štrajk na poziv sindikata koji podržavaju
nezavisnost.
Tisuće prosvjednika došle su u Barcelonu iz ostalih gradova, a
katalonska Vlada i stranke za nezavisnost pozvale su ih na mirne
prosvjede.
„Nećemo stati dok ne dođemo do slobode. Ujedinjeni narod nikada
neće biti pod represijom“, istaknuo je Marcel
Mauri, glasnogovornik civilne organizacije
Omnium Cultural citirajući pismo čelnika te
organizacije Jordia Cuixarta osuđenog na devet
godina zatvora "zbog poticanja stanovnika na ustanak te zbog
pripremanja i organiziranja zabranjenog referenduma o
nezavisnosti" prije dvije godine.
Ovo je peti dan masovnih prosvjeda nakon što je
u ponedjeljak Vrhovni sud u Madridu osudio devetero
katalonskih dužnosnika na zatvorske kazne od 9 do 13 godine zbog
organiziranja referenduma o nezavisnosti 2017. koji je bio
zabranio ustavni sud i posljedičnog proglašenja Republike
Katalonije.
Osuđeni su zbog poticanja stanovništva na ustanak i trošenja
javnog novca za organiziranje zabranjenog referenduma.
Španjolski premijer Pedro Sánchez rekao je u petak da se nikome ne sudi zbog ideja, nego zbog kršenja zakona te poručio da će izgrednici biti kažnjeni.
Carles Puigdemont (AP images)
- Belgija će 29. listopada odlučiti o zahtjevu za izručenje Puigdemonta Španjolskoj
Belgijski sud bi 29. listopada trebao odlučiti o zahtjevu Španjolske za izručenje bivšeg predsjednika katalonske Vlade Carlesa Puigdemonta pod čijim je vodstvom 2017. proveden zabranjeni Referendum o nezavisnosti te proglašena Republika Katalonija, izvijestilo je u petak belgijsko pravosuđe.
Puigdemont (56), koji živi u Belgiji, u petak je odbio izručenje španjolskom pravosuđu koje je u ponedjeljak raspisalo za njim novi europski uhidbeni nalog.
On se u pratnji odvjetnika dobrovoljno odazvao pozivu belgijskoga državnog odvjetništva, a nakon izlaska iz zgrade u Bruxellesu rekao je da zasad ostaje u Belgiji te da će se odazvati svaki put kada ga pozovu.
„Sudac mi je upravo izrekao puštanje na slobodu bez plaćanja jamčevine. Mogu izaći iz Belgije uz njegovo dopuštenje“, izjavio je u Puigdemont.
U Španjolskoj je optužen za poticanje stanovnika na ustanak i korištenje javnog novca za organiziranje referenduma o nezavisnosti Katalonije 2017. koji je bio zabranio španjolski Ustavni sud. Posljedično je proglasio samostalnu Republiku Kataloniju.
Sudac španjolskog Vrhovnog suda Pablo Llarena, u ponedjeljak je ponovno izdao europski uhidbeni nalog nakon što je sud izrekao osuđujuće presude bivšim Puigdemontovim suradnicima i članovima njegove Vlade.
Španjolski premijer Pedro Sánchez u petak je na konferenciji za medije u Bruxellesu, nakon sastanka Europskog vijeća, rekao kako se nada da će pravosuđe u provođenju zakona djelovati "unutar i izvan granica zemlje".
Puigdemont je u listopadu 2017., nakon proglašenja Republike, otišao u Belgiju. Iz mjesta Waterloo, udaljenog 20 kilometara od Bruxellesa, vodi međunarodnu kampanju za nezavisnost Katalonije.
Španjolski sud već je zatražio njegovo izručenje, no zbog tehničkih pogrešaka u zahtjevu pravosuđe Belgije ga nije bilo izručilo. Španjolski sud je zatim povukao nalog. Puigdemont se i tada dobrovoljno otišao prijaviti u jednu policijsku postaju. Ovaj tjedan rekao je medijima kako vjeruje belgijskom pravosuđu.
Puigdemont je u ljeto 2018. otišao iz Belgije u Finsku gdje je održao predavanje, a na povratku je njegov automobil zaustavljen i zadržan u Njemačkoj. Njemačko pravosuđe odbilo ga je tada izručiti u Španjolsku budući da je bio optužen za pobunu, a takva optužba ne postoji u Njemačkoj.
U ponedjeljak je Vrhovni sud u Madridu osudio devetero katalonskih dužnosnika na zatvorske kazne od devet do 13 godina zbog organiziranja Referenduma o nezavisnosti 2017. godine koji je bio zabranio Ustavni sud i posljedičnog proglašenja Republike Katalonije. Osuđeni su zbog poticanja stanovništva na ustanak i trošenja javnog novca za organiziranje zabranjenog referenduma.
Sud je odbacio optužbu za pobunu koja je implicirala korištenje nasilja, a na kojoj je inzistiralo državno odvjetništvo.
Od ponedjeljka traju nasilni prosvjedi u Kataloniji, autonomnoj pokrajini na sjeveroistoku Španjolske, u kojima prosvjednici traže oslobađanje zatvorenih dužnosnika i primjenu nezavisnosti. U petak se u središtu Barcelone okupilo 525.000 prosvjednika.
Puigdemont je rekao da on ne stoji iza nasilnih prosvjeda. „Uvijek smo osuđivali i osuđivat ćemo nasilje. Pokret za nezavisnost je uvijek bio miroljubiv“, istaknuo je.