KAOS S NAZIVIMA ULICA U BEOGRADU: / Proslavljeni nogometaš i pobornik NDH dobio pa izgubio ulicu prethodno nazvanu po antifašistu iz Opuzena

Image
Foto: Profimedia/Povijest Dinama

Emil Perška dobio je ulicu u Beogradu zbog toga što je bio 'prvi igrač koji je odigrao 10 utakmica za nacionalni tim u prvom desetljeću nekadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca',

28.11.2019.
13:07
Profimedia/Povijest Dinama
VOYO logo

Povjerenstvo za spomenike, nazive i trgove beogradske skupštine u četvrtak je predložilo da se hitno izmijeni naziv Ulice Emila Perške, prijeratnog hrvatskog nogometaša i jugoslavenskog reprezentativca, zbog njegove povezanosti s NDH. Očekuje se da će beogradska skupština odluku potvrditi u petak.

Nogometne zasluge

Po Perški je imenovana ulica koja se prije zvala po antifašističkom borcu i narodnom heroju Stjepanu Filipoviću iz Opuzena, kojeg su nacisti objesili u Valjevu 1942. Donositelji odluke vodili su obrazloženjem da je Perška, igrač Građanskog, bio zvijezda prijeratnog jugoslavenskog nogometa te da je "prvi igrač koji je odigrao 10 utakmica za nacionalni tim u prvom desetljeću nekadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca". Ta je odluka objavljena u Službenom listu Grada Beograda od 4. ožujka 2019. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubrzo se, međutim, u srbijanskim medijima počelo pisati da je Perška, mada podrijetlom Slovak, bio sljedbenik politike NDH i ustaškog pokreta, te da je od uspostavljanja NDH do kraja rata radio u policiji. Nakon velike bure u javnosti, neslužbeno je bilo najavljeno da će gradsko povjerenstvo za imena ulica i trgova reagirati na to.

Hitno će izmijeniti odluku

"Odluka da ime ulice čuvenog borca protiv fašizma Stevana Filipovića ponese naziv Emila Perške, nekadašnjeg dužnosnika NDH i pobornika ustaškog pokreta, bit će hitno izmijenjena", objavio je jučer prorežimski tabloid Kurir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Filipovićeva fotografija s visoko uzdignutim rukama i stisnutim šakama prije vješanja u Valjevu postala je simbolom antifašizma i nalazi se, među ostalim, i u sjedištu UN. Spomenik Stjepanu Filipoviću u rodnom Opuzenu dignut je u zrak 1991. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo