Dan nakon 11. rujna Washington Post pisao je o situaciji u New Yorku nakon najvećeg terorističkog napada u povijesti. Evo kako su novinari tada opisivali stanje u ranjenom gradu...
Još tri nebodera u blizini Liberty Plaze su blizu rušenja. Mrtvačnica blizu trgovine Brooks Brothers prima tijela, ud po ud, dok ih nisu preuzeli zdravstveni djelatnici. Uspaničene obitelji okružile su bolnice s fotografijama svojih najmilijih u rukama, a zidovi zgrade od 110 katova bili su puni znakova plamena.
Ulice su podsjećale na Pompeje. Pepeo je prekrio napuštene bicikle, kao i tisuće vatrogasaca i policajaca koji su neprestano radili. Opasnost još uvijek prijeti. U večernjim satima su evakuirani Empire State Building i Penn Station zbog prijetnji bombom. Curenje plina natjeralo je radnike da brzo zatvore cijevi na Manhattanu.
Gradske i državne vlasti svjesne su da brojne obitelji čekaju više informacija o tisućama tijela zakopanim duboko u ruševinama. Gradonačelnik Rudolph Giuliani rekao je novinarima kako se broj žrtava procjenjuje na nekoliko tisuća u svakom od srušenih World Trade Center tornjeva.
Grad je tražio federalnu vlast da nabavi 6000 vreća za tijela i kamiona hladnjača koji su poslani na Manhattan. Bolnice su primile više od 1500 pacijenata i otpustile većinu. Nekoliko preživjelih izvučeno je iz ruševina, uključujući policajca lučke kapetanije u kritičnom stanju i jednog trgovca.
Odvjetnički uredi i državne agencije koje su imale uredske prostore u Blizancima prijavili su stotine nestalih zaposlenika.
Glasnogovornica za St. Luke bolnicu se rasplakala u jednom intervjuu govoreći kako 200 spremnih liječnica nema kome pomoći, jer nema preživjelih, zabilježio je strašnu stvarnost dana poslije Washington Post.