Muzej je u priopcenju naveo da ih je o tome informirao Gurlittov odvjetnik Christophe Edel i da je vijest dosla kao "grom iz vedra neba". Gurlitt je umro 6. svibnja 2014. godine.
Kolekcija remekdjela, koju je prikupio njegov otac Hildebrand, trgovac umjetninama tzv. "izopacene" umjetnosti za Adolfa Hitlera, vrijedna je prema procjenama 1 milijardu eura.
U poruci njegovog odvjetnika Cornelius Gurlitt je kao jedinog nasljednika odredio zakladu Muzeja Berna, prema priopcenju. Gurlitt nije imao djece, a jedina sestra je umrla prije njega.
Reakcija muzeja bila je oprezna jer su jos neutvrdeni broj djela, koja ukljucuju i stotine remekdjela poput onih Chagalla i Picassa, ukrali nacisti od njihovih zidovskih vlasnika tijekom Drugog svjetskog rata.
Uprava muzeja u Bernu je istaknula da je iznenadena Gurlittovim izborom i da nije nikada imala ni najmanju vezu s njemackim kolekcionarom. Muzej Berna je inace najstariji muzej Svicarske.
Stotine umjetnickih djela pronadene su prije dvije godine kod Gurlitta, samotnog starca koji je zivio okruzen umjetnickim djelima i jeo konzerve kojima je istekao rok. Afera je izbila u studenome 2013. kada je njemacki casopis Focus pisao da je u premetacini 20 mjeseci ranije kod Corneliusa Gurlitta u Muenchenu otkriveno 1.280 umjetnickih djela. Protiv Gurlitta je vodena i istraga zbog utaje poreza.