Naime, stručnjaci Odjela za zapošljavanje i socijalni razvoj, koji vode fond za osiguranje zaposlenika i druge programe za pomoć, lani su dovršili izradu izvješća koje nikad nije objavljeno, ali ga je posredstvom Zakona o pravu na pristup informacijama nabavio The Canadian Press.
U izvješću se navodi da su prihodi građana srednje klase od 1993. do 2007. stagnirali, te da su upravo obitelji iz te klase sve više izložene financijskim šokovima. Dokument, nastao nakon tri godine istraživanja, ističe da su obitelji srednje klase u 15 godina (do 2007.) imale tek povećanje prihoda od 1,7 posto godišnje.
"Tržište ne nagrađuje obitelji srednje klase. Rezultat je da oni imaju sve manji udio u podjeli zarade", u usporedbi s obiteljima više klase, navodi se u izvješću. Također, obitelji srednje klase dobijaju manje državne pomoći pri promjeni posla, referirajući se na pad osigurane novčane naknade u odnosu na druge ekonomske grupe.
Mnogi iz srednje klase troše više nego što zarađuju
Analiza prestaje s 2008. godinom koja se poklapa sa svjetskom financijskom krizom i recesijom, ali neki su stručnjaci istaknuli da je taj događaj izbrisao neke dobro plaćene poslove u središnjoj Kanadi, koji su doprinosili prosperitetu srednje klase.
U izvješću se spominje i zaduženost, te se napominje da mnogi iz srednje klase troše više nego što zarađuju, tako zapravo kreditirajući svoju budućnost da bi održali postojeći standard.
"Kroz naredni period, srednja klasa Kanađana neće početi više zarađivati, tj. 'kanadski san' je više mit nego stvarnost", prenosi navode iz izvješća ctvnews.ca.
Vladajući su izvješće komentirali riječima da je su to podaci pod prijašnjim vladama, te da je nova vlada povukla poteze kojima su smanjili poreze i olakšali život obiteljima, te da se od recesije u Kanadi otvorilo milijun novih radnih mjesta.
Prosječnu kanadsku obitelj čine roditelji i dvoje djece, s godišnjim prihodom od 120.000 kanadskih dolara (otprilike oko 604.000 kuna).