Kako se živi u Litvi nakon ulaska u Europsku uniju?

Ulaskom Litve u Europsku uniju, nestao je grad veličine Rijeke. Očekivano, Litavci idu za boljim poslom i većom plaćom, pa je veliki problem emigracija.

26.5.2013.
18:12
VOYO logo

Građani Litve oduvijek rado ljetuju na hrvatskoj obali. Nakon posljednjeg Eurosonga prepoznaju nas po klapama, a ti veliki zaljubljenici u košarku zauvijek će nas pamtiti po Draženu Petroviću. Loše pričaju engleski ili bilo koji drugi svjetski jezik, osim ruskog, pa se s Litavcima, posebno onim starijima, bez problema može sporazumjeti na hrvatskom. Oni priznaju da se u Litvi prije živjelo bolje. Mlađa populacija ima skroz drukčije kriterije.

"Prije smo imali problema prilikom putovanja, a sada je ta procedura puno jednostavnija. S litavskom putovnicom sada možeš putovati gdje god hoćeš unutar Europske unije i Schengena", kaže 27-godišnja Litavka za MediaServis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječna plaća 500 eura Vilnius, glavni grad te baltičke države, s oko pola milijuna stanovnika, naprosto oduševljava. Nema smeća na ulicama, prosjaka ili napuštenih pasa i mačaka. Zen jedino narušava kiša, koja pada gotovo svaki dan. Pušenje u kafićima i restoranima je zabranjeno, a nakon 22 sata se ne prodaje alkohol u trgovinama ili na kioscima.

"Konzumiranje alkohola je zabranjeno nakon deset sati navečer bilo gdje i bilo kada. No, mladi ljudi i dalje piju na javnim mjestima. Ako pogledate, nigdje nema policije, samo sjedneš i piješ. Takav se scenarij ovdje pored rijeke Vilnele vidi svaki dan", ispričao je jedan mladić, koji također živi u glavnom gradu Litve, gdje dan traje do 22 sata. Do tada su im i shopping centri otvoreni. Vozni park im nije bogat kao hrvatski, karta za vožnju gradskim trolejbusom košta pet kuna. Ulice su preko tjedna uglavnom puste, a izlazi se petkom, tada grad u potpunosti živne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Litavci najčešće uživaju u kavi i pivu, zanimljivo, nemaju svoja vina. Ipak, kultura višesatnog sjedenja u kafićima, kao u Hrvatskoj, u Litvi ne postoji. Iako je hrana, kozmetika i odjeća nešto povoljnija, standard im se ne razlikuje puno od hrvatskog, a prosječna plaća iznosi oko 500 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo