Politička ubojstva u Južnoafričkoj republici postala su dio svakodnevnice. Međutim, nije riječ o napadima terorističkih organizacija ili mafije. Političari diljem zemlje bivaju ubijeni u atentatima naručenima od strane stranačkih kolega, piše New York Times.
'Prekršili smo pravilo omerte'
Ubojstvo Sindiso Magaqe, člana vladajuće stranke Afričkog nacionalnog kongresa (ANC) zaprepastilo je i međunarodno javnost. Međutim, on nije jedini. Čak 90 političara je ubijeno od 2016. godine, a mnogi zato što su progovorili o korupciji u samoj stranci.
"Ako razumijete kako funkcionira Casa Nostra, onda znate da ne ubijate osobu, već šaljete poruku," izjavio je zviždač Thabiso Zulu koji je u ovom trenutku u bijegu.
"Prekršili smo pravilo omerte," ustvrdio je Zulu napomenuvši kako je stranka Nelsona Mandele postala mafija. Nakon gotovo 25 godina na vlasti, članovi stranke okrenuli su se borbi za moć, utjecaj i teritorij.
Nisu im pružili zaštitu
Naručena ubojstva političara postala su takav problem da je i policija ove godine po prvi puta počela objavljivati zasebno podatke o političkim ubojstvima. A novi predsjednik Cyril Ramaphosa u javnosti je ustvrdio kako politički atentati uništavaju san Nelsona Mandele, piše New York Times. Međutim, Ramaphosa jedva drži stranku na okupu i mnogi mu zamjeraju što nije učinio više da smanji napetosti i zaustavi nasilje.
Naime, njegova adminstracija opirala se zahtjevima za policijskom zaštitom dvoje zviždača u slučaju Magaqe, što je zaprepastilo mnoge antikorupcijske stručnjake.
Nedavni atentati pokrivaju čitav širok raspon osobnih i političkih sukoba. Neke su žrtve bile ANC-ovi dužnosnici koji su postali meta nakon što su otkrili ili osudili korupciju unutar stranke. Drugi su pali kao žrtve unutarnjih borbi za moć. A u ruralnim područjima gdje stranka gotovo u potpunosti vlada gospodarstvom - sukob je osobito intenzivan, a gledanje preko ramena je svakodnevna navika brojnih političara.
'Sada, ne znaš tko je neprijatelj'
Pokrajina KwaZulu-Natal najsmrtonosnija je od svih. Naime, tamo je ubijeno čak 80 političara u vremenskom razdoblju između 2011. i 2017. godine. Tamo vlada takav strah da čak i vijećnici najnižih razina imaju tjelesne čuvari, a mnogi nose oružje.
"Bilo je bolje prije nego što smo postigli demokraciju, jer smo poznavali neprijatelja - neprijatelj je bio režim, nepravedni režim", rekao je Mluleki Ndobe, gradonačelnik okruga gdje su Magaqa i još pet A.N.C. političari su ubijeni u posljednjih godinu dana, piše New York Times.
Nakon što je postao poznat na nacionalnoj razini Magaqa se vratio lokalnoj politici u svom rodnom gradu Umzimkhulu, međutim nakon što je optužio dužnosnike vlastite stranke da potkradaju milijune u neuspjeloj obnovi povijesne zgrade, vrlo brzo je bio ubijen sa dva svoja saveznika. Međutim, nije jedini. Prije manje od mjesec dana ubijena je političarka ANC-a vozeći svoju djecu jer je tražila istragu o državnim stanovima.
Politička mafija
Istrage su dovele do uhićenje nekoliko političara upravo iz njihove stranke, što samo pridonosi političkom beznađu. Neki smatraju kako jedan od razloga zašto vodstvo stranke još uvijek nije reagiralo su veze koje postoje unutar same stranke.
"Političari su postali poput političke mafije", rekla je Mary de Haas, stručnjakinja za politička ubojstva koja je predavala na Sveučilištu KwaZulu-Natal. "To je vrlo antiteza demokracije, jer se ljudi boje progovoriti."
Sprovod Maqage bio je prenošen na televiziji, te su došli političari iz cijele zemlje. Međutim, ANC-ov zviždač Zula izjavio je na sprovod kako je Maqage bio ubijen jer je razotkio korupciju unutar stranke, navodi New York Times.
Zulu se sada sakriva te se boji kako bi on i kolega mogli biti ubijeni u svakom trenutku.